İranTacikistan

İran ve Tacikistan, siyasi, ekonomik, bilimsel ve teknolojik faaliyetlerin genişletilmesi çağrısında bulundu

İran İslami Şura Meclisi Başkanı ve Tacikistan Devlet Başkanı, ilişkilerin çeşitli düzeylerde gelişmesini vurgulayarak, siyasi, ekonomik, bilimsel ve teknolojik faaliyetlerin genişletilmesi çağrısında bulundular.

Bu arada İran İslami Şura Meclisi Başkanı Muhammed Bagır Galibaf, dün Tacikistan cumhurbaşkanı ile görüşmesinde, ”İki ülke arasındaki ilişkiler son aylarda çok gelişti ancak istenilen noktaya gelinmekten çok uzak.” dedi.

Galibaf, “Umarım yakın gelecekte iki ülke arasındaki ekonomik etkileşimlerin, özellikle özel sektörün harekete geçmesiyle birlikte büyümesini göreceğiz.” dedi.

Tacikistan Cumhurbaşkanı da, iki ülke ilişkilerinin uzun geçmişine ve derin tarihi ve kültürel ortaklıklarına değinerek, “İran İslam Cumhuriyeti son yıllarda büyük ilerleme kaydetti ve İran İslam Cumhuriyeti barışçıl nükleer alanında ilerleme kaydetti. Yaptırımların etkisizliği, ülkenizin ilerlemekte olduğunu gösteriyor ve biz İran ile çeşitli alanlarda işbirliği yapmaya hazırız.” dedi.

Üst düzey bir heyetle Tahran’da bulunan Tacikistan cumhurbaşkanı İmamali Rahman, dün İran Cumhurbaşkanı Seyyid İbrahim Reisi ile görüşmesi sırasında iki ülke üst düzey yetkilileri, İran ve Tacikistan cumhurbaşkanları huzurunda siyasi, ekonomik, ticari, ulaşım, yatırım, yeni teknolojiler, çevre, spor, enerji, yargı, eğitim ve araştırma ve turizm alanlarında 17 işbirliği anlaşması imzaladılar.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Haziran 2024 (19) içerik yüklenmiştir.