İranTacikistan

İran ve Tacikistan’dan enerji alanında işbirliğinin geliştirilmesine vurgu

İran Enerji Bakanı Ali Ekber Mihrabiyan ile Türkmenistan dışişleri bakanları arasında görüşmede, iki ülke arasında ilişkilerin geliştirilmesine vurgu yapıldı.

İran Enerji Bakanı Ali Ekber Mehrabiyan, ”Sürdürülebilir Kalkınma için Uluslararası Su Konferansı” konulu bir konferansa katılmak üzere dün Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’ye gitti.

İranpress’in haberine göre, İran-Tacikistan Ortak Ekonomik İşbirliği Komisyonu İran Başkanı Ali Ekber Mehrabiyan, Tacikistan Başbakanı Qaher Rasulzade ile bir araya gelerek İslam İnkılabı Rehberi’nin iki ülke arasındaki akrabalık konusundaki görüşünü vurguladı ve Tacikistanlı kardeşlere yardım etmeye hazır olduklarını ifade etti.

Mehrabiyan, İranlı uzmanlar tarafından bu ülkede teknik ve mühendislik hizmetleri projelerinin uygulanması konusunda İranlı şirketlerin uygun fiyat ve yüksek kalite imkanlarını açıkladı.

Tacikistan Başbakanı da, İran’ın İşbirliği Belgesi’nin imza törenine ev sahipliği yapmasını takdirle karşılarken, bu belgeleri işbirliğinin geliştirilmesinin temeli olarak nitelendirdi.

Ali Ekber Mehrabiyan, Tacikistan Dışişleri Bakanı Seraceddin Mehraddin ile de bir araya geldi.

Görüşmede iki taraf, ikiden fazla ülkenin ve Uluslararası Örgütün katılımıyla Sürdürülebilir Kalkınma için Uluslararası Su Konferansı’nın başarılı bir şekilde gerçekleştirildiğini vurguladı ve Tacikistan Devlet Başkanı’nın Tahran’a yaptığı ziyaret sırasında ticaretin geliştirilmesi için bir temel olarak varılan anlaşmaların altını çizdi.

İki taraf, İran ve Tacikistan özel sektörlerinin ilişkilerin gelişmesinde daha fazla rol oynaması gereğinin altını çizdiler.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Haziran 2024 (31) içerik yüklenmiştir.