Asyaİran

İran ve Türkmenistan Cumhurbaşkanları Aşkabat’ta görüştüler

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Seyyid İbrahim Reisi ve Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov Aşkabat’ta bir araya geldi.

Cumhurbaşkanlığı bilgi merkezinin belirttiğine göre, Ayetullah Raisi Cumartesi gecesi Aşkabat’a girişinde Türkmen Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov tarafından resmen karşılandı.

İran ve Türkmenistan cumhurbaşkanları resmi karşılamanın hemen ardından bir araya geldi.

Görüşmede ele alınan konular arasında ikili ilişkilerin genişletilmesi ve iki ülke arasındaki ticaret seviyesinin artırılması yer aldı.

İran cumhurbaşkanı Reisi, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (ECO) 15. Zirvesi’ne katılmak üzere Aşkabat’a gitti. 15. ECO Zirvesi bugün (Pazar) Aşkabat’ta yapılacak.

İran Cumhurbaşkanı, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (ECO) Zirvesi’nde, İran İslam Cumhuriyeti’nin bölgesel ve uluslararası ilişkilerin güçlendirilmesi, özellikle işbirliği önündeki engellerin kaldırılması ve işbirliği seviyesinin artırılması konusundaki tutum ve önerilerini açıklayacak.

İran cumhurbaşkanı Reisi, ikili ilişkileri geliştirmenin ve derinleştirmenin yollarını görüşmek üzere zirveye katılan mevkidaşlarıyla da bir araya gelecek. İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı bu ziyaretinde ayrıca Türkmenistan’da yaşayan İranlı iş insanları ve vatandaşlarla bir araya gelecek.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.