İranAsya

İran ve Türkmenistan dışişleri bakanları görüştü

İran İslam cumhuriyeti dışişleri bakanı Hüseyin Emir Abdullahian ve Türkmenistan dışişleri bakanı Reşid Meredof dün akşam telefonda görüşerek Aşkabad’da düzenlenecek olan ECO zirvesi hakkında görüş teatisinde bulundular.

İranpress’in bildirdiğine göre Emir Abdullahian cumhurbaşkanı Reisi’nin selamlarını Türkmenistan cumhurbaşkanı Kurbankulu Berdimuhammedov’a ileterek Aşkabad’da ECO zirvesinin başarılı düzenlenmesi için hazırlıklı olduğunu belirtti.
İran dışişleri bakanı söz konusu zirve oturumuna cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin katılımına işaretle, bu olayın iki ülkenin üst düzeyde, iki ülkenin ilgilendiği konular hakkında görü alışverişinde bulunması için en iyi fırsat olduğunu ifade etti.
Türkmenistan dışişleri bakanı da ECO oturumunun üye ülkelerde üst düzey ekonomi heyetlerin katılımı ile Türkmenistan dışişleri bakanlığında düzenlenmesine ayrıca Cumartesi günü dışişleri bakanları toplantısına işaretle İran’ın söz konusu oturumlara ve liderler zirvesine aktif katılımını takdir ve teşekkür ederek, bölge ülkeleri arasındaki ilişkilerin ve işbirliğinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için bu toplantıların daha verimli olmasını umduklarını ifade etti.
İran İslam Cumhuriyeti cumhurbaşkanı Seyid İbrahim Reisi gelecek Cumartesi günü Türkmenistanlı mevkidaşının resmi daveti üzerine ECO liderler 15. Zirvesine katılmak üzere Türkmenistan’ın başkenti Aşkabad’a gidecektir.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2022 (10) içerik yüklenmiştir.