İran

İran ve Umman dışişleri bakanları telefonda görüştüler

İran ve Umman Dışişleri Bakanları telefon görüşmesinde ikili işbirliği ile bölgesel ve uluslararası gelişmeleri ele aldılar.

İran Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, dün Umman Dışişleri Bakanı Bedr bin Hamed El-Busaidi ile telefon görüşmesi yaptı. Umman Sultanı’na İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının selamını ileten Emir Abdullahiyan, iki ülke ilişkileri ile ilgili çeşitli konuların yanı sıra bölge ülkeleri arasındaki diyaloga dayalı bölgesel krizlerin çözümüne de vurgu yaptı.

Umman Dışişleri Bakanı da, Maskat ve Tahran arasındaki olumlu ilişkilere de övgüde bulundu ve “Umman Krallığı, çeşitli krizlerin çözümünde her zaman diyalog ve müzakereye inandı ve barışa doğru ilerliyor” dedi.

İran İslam Cumhuriyeti ve Umman Krallığı Ortak Stratejik Danışma Komitesi’nin sekizinci toplantısı, 25 Aralık Cumartesi günü Tahran’da, İran Dışişleri Bakanlığı Siyasi Yardımcısı Ali Bageri ve Umman Dışişleri Bakanlığı Siyasi Yardımcısı Şeyh Halife Al’Harisi başkanlığında yapıldı.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2022 (10) içerik yüklenmiştir.