İranUmman

İran ve Umman ekonomik işbirliğini geliştirme kararlılığı

İran Cumhurbaşkanı Seyyid İbrahim Reisi’nin Umman ziyaretinin sonunda, iki ülke ekonomik işbirliğinin geliştirilmesine vurgu yapan ortak bir bildiri yayınladı.

İran İslam Cumhuriyeti ve Umman’ın ortak bildirisinde, Umman Sultanı, İran Cumhurbaşkanı ve hükümetinin, başta komşular olmak üzere tüm ülkelerle yapıcı, aktif ve kapsamlı bir etkileşim ve açılım politikası benimseme konusundaki görüşlerini takdirle karşıladı ve ekonomik, ticari ve kültürel çıkarları geliştirmek ve bölgesel güvenlik ve istikrarı güçlendirmek için karşılıklı saygı, işbirliği ve iyi komşuluğa dayalı olumlu ve yapıcı ilişkiler çağrısında bulundu.

Bildiriye göre, Ayetullah Seyyid İbrahim Reisi ile Umman Sultanı Heysem bin Tarık arasında düzenlenen resmi müzakerede, özellikle ticari işbirliği ve ortak yatırımla ilgili konularda ortak işbirliği ve ikili ilişkilerin ufukları ve gelişimi ele alındı. İki dost ülke ve milletlerinin çıkarına olan konulardaki farklılıklar ve koordinasyon incelendi.

İki ülkenin liderleri, mevcut işbirliği seviyesinden duydukları memnuniyeti dile getirdiler ve bu işbirliğini genişletmeye ve yeni ekonomik ortaklık fasılları açmaya karar verdiler.

İki ülke liderleri, iki ülke arasında çeşitli alanlarda işbirliği için ortak komisyonlar düzeyinde varılan anlaşmalardan duydukları memnuniyeti dile getirdiler ve düzenli olarak yapılmasını gerekli gördüler.

Taraflar, yatırım, spor, tarım, balıkçılık, hayvancılık, deniz taşımacılığı, lojistik, limanlar ve petrol ve gaz alanlarında işbirliğini kurumsallaştırmak için anlaşma ve mutabakat zaptı imzalanmasını da memnuniyetle karşıladılar.

İran Cumhurbaşkanı ve Umman Sultanı, bölgesel ve uluslararası karşılıklı çıkar konularını ele aldılar ve iki ülke arasındaki çeşitli düzeylerde siyasi istişare ve koordinasyon seviyesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

İki taraf, terörizm ve aşırılığın her türlüsü ve biçimiyle mücadelenin önemini de vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2022 (24) içerik yüklenmiştir.