Latin Amerikaİran

İran ve Venezuela İşbirliklerinin Devamı ve Maduro’nun Takdiri

İran ve Venezuela’nın işbirliklerinin güçlendirilmesi ile Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro İslami İran Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’den Washington’un petrol yaptırımları ile mücadelede ülkesine yardımcı olmasından dolayı teşekkür edip şöyle bir vurguda bulundu:” İran’ın deneyimleri, Venezuela’ya ülkeyi yönetmekte yardımcı olacaktır. ”

Venezuela uzun süredir Amerika’nın maksimum baskısı altında bulunmaktadır. Amerika makamları özellikle de Donald Trump’ın başkanlığı döneminde Maduro’yu ve solcu hükümetini devirmeye odaklanmış ve bunu açıkça da dile getirmişler ve bu doğrultuda da farklı siyasetlere baş vurmuştur. Venezuela muhalefetini desteklemek, muhalifler lideri Juan Guaido’yu cumhurbaşkanı olarak tanımak, darbe planı yapmak ve onlara ve sabotajcılara destek vermek, Venezuela’da hükümetin devrilmesi için Amerika’nın baş vurduğu girişimlerden bir kaçıdır. Nitekim Amerika başkanı Donald Trump’ın ulusal güvenlik danışmanı Rober Obrian da şunları kaydetti:” Amerika’nın Latin Amerika’daki siyasetleri ile ilgili olan Batı Yarımküre stratejik belgesi Venezuela’ya maksimum baskı kampanyası eksenindedir. ”

Amerika maksimum baskı siyasetine baş vursa da, ancak Washington makamlarının İran’a yönelik uzun süreli yürüttükleri maksimum baskı siyasetleri sonuçsuz kalmıştır. Bu çerçevede Amerika hep İran’ı darboğazda bırakmak istemesine rağmen, İran iç kapasitelerine ve imkanlarına dayanarak kendine yeterli hale gelmeye çalışmıştır. Son aylarda ise İran ve Venezuela özellikle de ekonomik alanlarda işbirliklerini arttırma fırsatı bulmuşlardır. Bu işbirlikleri ise İran’ın Venezuela’ya Amerika’nın baskıları ve yaptırımları yüzünden yakıt eksikliğini gidermek için Karakas’a petrol gemileri göndermesi ile gelişti. Amerika’nın tüm tehditlerine rağmen İran yine de bu tanker gemileri Venezuela’ya göndermiş ve bir miktar bile olsa bu ülkenin yakıt alanındaki eksikliklerini gidermeyi başardı.

Uluslararası meseleler uzmanı Seyyid Rıza Sadrolhoseyni ise İranlı petrol gemilerin Venezuela sahillerine yanaşmasının Amerika’nın yaptırımlarının prestijini yerle bir ettiğine değinerek şöyle bir değerlendirmede bulundu:” Yaptırımlara maruz kalan ülkeler yaptırımlara karşı birlik oluşturarak Amerika’nın namertçe yaptırımlarını ayakları altına alabilirler. ”

Amerikalı makamların Venezuela’ya karşı maksimum baskıya yaptıkları vurguya rağmen ve bu siyaseti Amerika’nın stratejik belgelerine yerleştirmelerine karşın İran ve Venezuela işbirlikleri git gide gelişmektedir. Bu doğrultuda Venezuela başkenti Karakas’ta İranlı ürünlerin mağazası açıldı ve iki ülke makamları da karşılıklı ilişkilerin Amerika’nın baskılarına ve tehditlerine bakmaksızın gelişeceğine vurgu yaptılar. Nitekim Venezuela cumhurbaşkanı Nicolas Maduro da İran İslam Cumhuriyeti’nin Venezuela halkı ve hükümetini desteklemesinden dolayı Venezuela’nın yalnız olmadığını cesur dostlarının yanında bulunduğunu söyledi.

Amerikalı makamlar ise tek yanlı siyasetleri çerçevesinde hala ülkelerini süper güç olarak göstermeye çalışıp yaptırım ve tehditler ile diğer ülkeleri Amerika’nın saldırgan siyasetleri karşısında teslim ettirmek istiyorlar. Halbuki hürriyet peşinde olan ülkeler Washington’un bu siyasetleri karşısında hiçbir zaman teslim olmayacaklardır. İran ve Venezuela’nın işbirlikleri ve yakınlaşmaları da bu doğrultuda değerlendirilmelidir.

Lübnan siyasi analist Tevfik Şuman ise ülkelerin Amerika’nın ekonomik, siyasi ve askeri sultasından kurtulması zaruretine vurgu yaparak bu ülkenin tek yanlı siyasetleri ve maksimum baskı siyasetleri ile mücadele çerçevesinde büyük ve mega düşüncelerin ortaya atılmasını istedi.

Şimdi de Nicolas Maduro bir kez daha İran’ı takdir ederek gerçekte Washington’un müdahaleci siyasetleri ile mücadelede işbirliğine vurgu yapmış ve aynı istikamette yol kat edilmesini istemiştir. Görünen o ki İran ve Venezuela’nın işbirliklerinin artması Washington’un saldırgan siyasetleri karşısında sağlam bir settir.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 25 Ekim 2020 (31) içerik yüklenmiştir.