İran

İran: Viyana müzakerelerinde ön anlaşma diye bir şey yok

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, Viyana’da devam eden nükleer müzakerelerde ön anlaşma diye bir şey söz konusu olmadığını, geriye kalan meselelerin önemli bir bölümü üçlü çalışma gruplarında tamamlandığını, bir kısmı da siyasi kararları gerektirdiğini açıkladı.

Pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında İran ve 4+1 grubu üyesi olan Almanya, Fransa, Britanya, Rusya ve Çin arasında ön anlaşma sağlandığı hakkında açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hatipzade, böyle bir şey söz konusu olmadığını, tüm şartlar gerçekleşmediği sürece hiç bir anlaşma olmayacağını belirtti.

Middle East Eye’ın İran İslam Cumhuriyeti S. Arabistan’la müzakerelerde petrol satışı ve ABD yaptırımlarını delmek için destek talebinde bulunduğu yönündeki iddiasına tepki gösteren Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hatipzade, bu haber doğru olmadığını, İran ve S. Arabistan arasındaki müzakereler ikili, bölgesel ve uluslararası konuları kapsadığını, bu tür haberler spekülatif haberler olduğunu vurguladı.

Sözcü Hatipzade ayrıca İran İslam Cumhuriyeti ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu UAEK arasındaki üç aylık geçici anlaşmanın sonuna yaklaşıldığı ve acaba bu süre uzatılıp uzatılmayacağı ile ilgili bir soruya verdiği cevapta şu ifadeleri kullandı:

İslami Şura Meclisi’nin yasası elzem getiren bir yasadır ve İran ile UAEK arasında varılan anlaşma da bu yasa çerçevesinde yer almaktadır. Meclisin yasası UAEK’nun son üç ayda ek protokolün dışındaki denetimlerini kısıtlamaya yönelikti ve şu anda UAEK denetçileri ek protokolün dışında hiç bir denetim yapamıyor. Anlaşmada bu üç ayda faaliyetlerin kayda alınması, fakat onlara verilmemesi belirtilmişti. Biz üç ayın sonunda bu kayıtların hepsini silebilir, ya da yasama kurumunun kararına göre anlaşmanın süresini uzatabiliriz.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Mart 2024 (14) içerik yüklenmiştir.