İran

İran Yargı Başkanı İmam Humeyni’nin (r.a) mezarını ziyaret etti

İran’da 13. dönem cumhurbaşkanlığı adaylarından Seyyid İbrahim Reisi, İslam Cumhuriyeti’nin kurucusu İmam Humeyni’nin (r.a) vefat yıl dönümü münasebetiyle dün İmam’ın mezarını ziyaret etti.

Ayetullah Reisi, İmam Humeyni’nin (ra) mezarının bulunduğu külliyede İmam Humeyni ile bey’at tazelemesi merasimi kulisinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ”İmam’ın (ra) çizgisinin en temel özelliği, ülkede değişim ve adalet bayrağını yükseltmekti” dedi.

Reisi, İmam Humeyni’nin (ra) vefatının 32. yıl dönümü arifesinde, İmam’ın mezarını ziyaret ederken, İmam’a olan bağlılığını tazeledi. Reisi, İmam’ın mezarını ziyaretinde İmam Humeyni’nin torunu Seyyid Hasan Humeyni ve İmam’ın ofisinin üyeleri Muhammed Ali Ensari tarafından karşılandı.

Reisi, burada yaptığı konuşmada, ”İmam(ra)’ın çizgisine göre, Allah’ı sevmek, insanlara ilgi göstermek ve onların dertleriyle dertleşmek ve çözmektir” dedi.

Reisi, İmam’ın (ra) insanlara gerçekten inandığını söyleyerek, “Bugün pek çok insan halka inandığını söylüyor ama onların inanması ve halkçılığı zahiridir, onların halka bakışı da farklıdır: Halbuki, İmam’ın mektebinin takipçilerinin halka bakışı halka tam olarak inanmak ve onlarla aynı havayı teneffüs etmektir.” dedi.

Reisi, İmam’ın sözlerinin etkililiğinin sırrını Allah ile olan ilişkisinde aramak gerektiğini belirtirken, ”Kim işi ve amelini Allah’a karşı düzeltirse, ayarlarsa onun da insanlarla işi düzelir.” dedi.

İran Yargı başkanı, İmam Humeyni’nin çizgisinin bir başka özelliği olarak baskılara ve sultaya karşı olmak olduğunu, belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2021 (31) içerik yüklenmiştir.