İran

İran yargısı: Batılı devletlerin insanlık dışı gerçek çehresi koronada ortaya çıktı

İran Yargısı insan hakları kurumu, korona virüsün ortaya çıkmasının ardından başta Amerika olmak üzere batılı devletlerin insan haklarını savunduklarına dair maskelerinin düştüğünü ve insanlık dışı çehrelerinin bir daha görüldüğünü bildirdi.

İran İnsan Hakları Kurumu, dün yayınladığı bildiride, salgının yayıldığı bir zamanda batılı devletlerin insanlar için gönderilen yardım ve satın alınan sağlık malzemelerini korsanlar gibi çaldıklarının görüldüğünü belirterek, bu durumun aslında sözde insan haklarından dem vuran batılı devletlerin gerçek çehrelerinin ortaya çıkmasına neden olduğunu söyledi.

İran İnsan Hakları Kurumu bildirisinde, korona virüs salgını döneminde yaşananların aslında batılı devletlerin insan haklarını hiçe saydıklarını ve de liberal-kapitalist sistemin kendi halklarının sağlığını bile dikkate almadıklarını gösterdiğine dikkat çekildi.

İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Şemhani, “İran’ın koronavirüsle mücadelede kullanmak için Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) talep ettiği yardımlara ABD’nin karşı çıkması, insanlığa yönelik açık cinayettir” dedi.

Bu arada İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Şemhani, sosyal medya Twitter hesabı üzerinden paylaştığı bir yazıda, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını eleştirdi.

Şemhani’nin paylaşımında şu ifadelere yer verildi: “Sağlık ürünleri üzerindeki yaptırımlar yasa dışı bir eylemdir ve Trump’ın İran halkına düşmanlığının açık göstergesidir. İran’ın koronavirüsle mücadelede kullanmak için Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) talep ettiği yardımlara ABD’nin karşı çıkması, insanlığa yönelik açık cinayettir. Trump, koronavirüsten daha tehlikelidir.”

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.