İran

İran’da 9 Dey hamaseti; ümmetin velayetle misakı

İran takviminde bugün, devrim tarihinde bir dönüm noktası olan hicri şemsi 9 dey 1388 ve miladi 30 Aralık 2009’daki İran halkının velayete bağlılıklarını gösteren destansı tarihin yıl dönümüdür.

9 Dey hadisesi, İslam’ın ilkelerini ve devrim ideallerini korumak için canını ortaya koyan ve yüksek sesle düşmana karşı görkemli ve coşkulu bir şekilde karşı duracaklarını dünyaya ispatladıkları günün yıl dönümüdür.

İslam İnkılabı tarihinde “Basiret” olarak adlandırılan 9 Dey tarihi, bir Yevmullah olmuştur ve Allah’ın izniyle bu ebediyen devam edecektir. Bu kalıcı ve tarihi günde İran halkı, İslami İran sahnesinde her zaman bir başka destan yaratmış, Allah’ın ve dininin düşmanlarını hayal kırıklığına uğratmış, İmam Zaman’ın (a.s) ve halefi Ayetullah Hamanei’yi sevindirmiştir.

9 Dey’in ilahi askerlerin Şeytan’ın askerlerine karşı zafer kazandığı gün olduğu söylenebilir. İran milletinin ayaklanma günü ve bazı ihmalkar ve paralı bazı yabancıların kutsal mekanlara yönelik hakaret ve saygısızlıklarına karşı kutsal öfkesini açığa vurduğu gün, Hüseyni’nin (AS) Aşure günüdür.

Bu gün İran halkı isyancıların liderlerine son kurşunu sıktı ve kirli cesedini yerde süründürdüler. 30 Aralık 2009’da İran İslam Cumhuriyeti’nin siyasi meşruiyeti, on milyonlarca insanın Tahran’da ve İslami İran’ın diğer şehirlerinde kendiliğinden mevcudiyeti ile bir kez daha dünyaya ilan edildi.

30 Aralık 2009, milyonlarca İranlının toplumun huzurunu bozanlara karşı masum olduklarını ilan etme yürüyüşünü hatırlatıyor ve İran cumhurbaşkanlığı onuncu seçim döneminde hile yapıldığı bahanesiyle yanlış yola girmiş olan fitneci unsurlara kararlı bir tepkiydi.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Ağustos 2022 (5) içerik yüklenmiştir.