İran

İran’da cumhurbaşkanı adayları canlı yayında bir araya geldiler

İran cumhurbaşkanlığı seçimlerine 9 gün kala, cumhurbaşkanı adayları ikinci televizyon münazarasında karşı karşıya geldi.

İran Yargı Erki Başkanı Ayetullah İbrahim Reisi, İran İslam Nizamının Maslahatlarını Teşhis Konseyi Sekreteri Muhsin Rızai, eski Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Said Celili, milletvekili Emir Hüseyin Gazizade Haşimi, eski Milletvekili Ali Rıza Zakani, eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve eski İsfehan Valisi Muhsin Mihralizade ile eski Merkez Bankası Başkanı Abdunnasır Himmeti, dün İran saatiyle 17.00’de ikinci münazarada kültürel, toplumsal ve siyasi konular üzerinde görüşlerini dile getirdiler.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri adayları ilk kez 5 Haziran’da 180 dakika kesintisiz süren canlı yayında ülke ekonomisi hakkında görüşlerini dile getirmek için karşı karşıya gelmişlerdi.

Muhsin Rızai, boş laflarla sorunların çözülmeyeceğini bildirirken, Reisi, sınıf ayrımının adaletsizliğin ve yanlış ekonomi politikalarının ürünü olduğunu söyledi. Celili, ‘Şov yapma gerçek çalışmanın yerini alırsa, işlerin ilerlemesi beklenemez.” dedi. Muhsin Mehralizade, “Viyana müzakerelerinin sonucunun başarılı olması için ülkenin tüm imkanları değerlendirilmeli” dedi.

Abdunnasır Himmeti, “Tekelciliğe karşıyım. Tekelcilik hem ekonomide ve hem de medyada eşit derecede kötüdür” dedi.

Ali Rıza Zakani, ülkede nüfus konusunun çok kritik bir noktaya geldiğini ifade ederek, nüfus yenilenme düzeyinin artırılması gerektiğini belirtti.

Emir Hüseyin Gazizade Haşimi, hükümetin koronavirüsle mücadele politikasını eleştirerek, “Ülkede vefat sayısı çok yüksek. Bu kabul edilemez.” ifadesini kullandı.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ağustos 2021 (26) içerik yüklenmiştir.