İran

İran’da cumhurbaşkanı adayları canlı yayında karşı karşıya geldi

İran’da cumhurbaşkanı adayları 18 Haziran’daki Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde ilk kez canlı yayında karşı karşıya geldi.

Yargı Erki Başkanı Ayetullah İbrahim Reisi, eski Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı ve Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi Genel Sekreteri Muhsin Rızai, eski Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri ve Nükleer Başmüzakereci Said Celili, milletvekili Emir Hüseyin Gazizade Haşimi, eski Milletvekili Ali Rıza Zakani, eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve eski İsfahan Valisi Muhsin Mihralizade ile eski Merkez Bankası Başkanı Abdunnasır Himmeti, 180 dakika kesintisiz süren canlı yayında ülke ekonomisi hakkında görüşlerini dile getirdi.

Münazaranın ana gündeminde nakit sorunu, vergi kaçakçılığı, ekonomik sıkıntılar ve mevcut sorunlara çözüm yolu sunma gibi konular yer aldı.

Adayların çoğu, İran’ın kendi yeteneklerine dayanması gerektiğine ve ülkenin yabancılara bağımlı olmadan yönetilebileceğine inandıklarını ifade etti.

Adaylardan İbrahim Reisi, “Üretimin önündeki engelleri aşmak için öncelikleriniz ve stratejileriniz nelerdir?” sorusuna “Üretimin önündeki engeller, üreticilerin şu anda karşılaştığı önemli konulardan biridir ve üretim sektörünü cazip hale getirmek için bir şeyler yapmalıyız. Diğer yandan da verimsiz ekonomik işlerin çekiciliğini azaltmalıyız. Kaçakçılık ortadan kaldırılmalı ve paralar üretime aktarılmalı.” cevabını verdi.

Said Celili ise şöyle dedi: ”Önümüzdeki dört yılda ülkenin iyi yönetilmesiyle birlikte büyük ölçüde ilerlemesini istiyorsak ülke ekonomisi için ciddi bir plan yapmalı ve bahane aramamalıyız. Çalışmamızı birkaç temel konu üzerine oturtmamız gerekiyor. Örneğin, ulusal paranın değeri hakkında tartışmalar var. Ulusal para ne zaman değer kazanacak? Bu, üretim sektöründe ve ihracatta bir atılım olduğunda olur ve ihracatta bir atılım ise dünya ile kapsamlı ve yapıcı ilişkiler kurmamıza bağlıdır. İki veya üç ülkeyi beklememek gerekir.

Gazizade Haşimi de, enflasyonu bir felaket olarak nitelendirirken, “Enflasyonu kontrol edebilirsek, ulusal para biriminin değerini koruyabiliriz. Maalesef ülkede ilgili görevliler ulusal paranın değerini korumak yerine yabancı paraları ve döviz kurları korumakla yükümlü hale geldi.” açıklamasında bulundu.

Zakani ise Hasan Ruhani hükümetinin yönetim şeklini eleştirirken, bu hükümetin yanlışlarının düzeltilmesi gerektiğini vurgulayarak, ülkede yolsuzluk, yoksulluk ve ayrımcılığa karşı mücadele edeceğini söyledi.

Adaylardan Himmeti de, diğer adayların vaatlerinin yerine getirilmesinin imkansız olduğunu savunarak, “Onların aksine ben bir ekonomistim. Ülkenin ekonomik durumunu biliyorum. Bu durumdan çıkmamız için ekonomide acilen bir reforma ihtiyacımız var.” dedi.

Ülke ekonomisi için yeni bir plan hazırladıklarını ifade eden Rızai de, “Ulusal kalkınmayı sağlamak için yeni bir planım var. Sünniler, gençler ve azınlıkların kapasitelerini değerlendirmek istiyorum.” dedi.

Muhsin Mihralizade de, İran ekonomisi hakkında, “İki yıldan beri ülkenin sorunlarını çözmek için kapsamlı bir plan hazırlamaktayım. Hazırladığım planı bu gece websitemde yüklemek istiyorum.” şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Temmuz 2021 (20) içerik yüklenmiştir.