İran

İran’da cumhurbaşkanlığı adaylarının kampanyası sürüyor

18 Haziran’da İslami İran’ın genelinde düzenlenecek 13. dönem cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday olan 7 isim, seçim kampanyalarına devam ediyor.

Bu bağlamda, 13. dönem cumhurbaşkanlığı adaylarından Seyyid İbrahim Reisi, bugün Jam-e Jam TV’ye konuk oldu.

Konuk olduğu TV programı sırasında basına açıklamada bulunan Reisi, suni ve gereksiz gündemler hakkındaki sorulan soruya, “Bu tür gündemler yetkilileri vatandaşların geçim sıkıntısını çözme ve aşırı pahalılık, fiyat artışları, işsizlik ve toplumsal sorunları giderme gibi temel işlerden alıkoyar. Dolayısıyla suni gündemlerin ortadan kaldırılması için çaba sarf edilmelidir.” yanıtını verdi.

Reisi, sözlerine şöyle devam etti:

“Yargı da çalışmaya başladığımda suni gündem yaratmak için çok uğraştılar ama ben teferruata girmeden işimi yaptım ve Allah’ın izniyle hükümette de aynısını yapacağım.

Bazı partiler ve siyasi gruplar arasında olan particilik ve siyasi oyunlardan uzak durarak halkın yanında olmaya ve halka hizmet etmeye çalışıyorum. Böylece halkın kesinlikle hükümete destek ve yardım edeceğine inanıyorum.”

Cumhurbaşkanlığı adaylarından Said Celili de, hükümetinin programında önceliğin dağıtım sistemini yönetmek ve hükümeti akılcı hale getirmekten ibaret olduğunu belirtti.

Celili, son sekiz yılda gölge hükümeti kurarak faaliyet yürüttüğünü belirterek şöyle dedi:

Dağıtım sistemini yönetmek ve hükümeti akılcı hale getirmek, vatandaşları kuyruklarda sıra beklemekten kurtarabilir ve asıl satıcıların alıcıların peşine düşmelerine yol açar.

Döviz piyasalarında yaşanan dalgalanmalara ve hükümetinin bu konuda programına işaret eden Celili, ülkeye döviz kazandırmak için program yapmak gerektiğini, bu konuyu sırf ham petrol satışına endekslemek yanlış olduğunu kaydetti.

Celili, hükûmetin tüm kurumların döviz kazanmaları için ayrı ayrı programı olması ve hepsi bu sürece katılması gerektiğini vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ağustos 2021 (26) içerik yüklenmiştir.