İran

İran’da ilk kez petrolden suyu ayırma sistemi geliştirildi

İranlı bilim temelli bir firma, nano teknolojiden yararlanarak petrol ürünlerinden suyu ayırma işini yapan ve arıtma işini tam olarak gerçekleştiren bir sistem geliştirdi.

Firma Başkanı Mehdi İtimadi başında bulunduğu firma atık suları arıtma alanında faaliyet yürüttüğünü belirterek, günümüz rafinerilerinde petrol ürünlerini sudan arıtmak atıkları arıtma çalışmasında en önemli sorun olduğunu ve dünya genelinde bu çalışma çeşitli yöntemlerle yürütüldüğünü belirtti.

İtimadi, şimdi bu firma nano teknolojiden yararlanarak petrol ürünlerini sudan arıtmak üzere bir yöntem geliştirmeyi başardığını kaydetti.

Petrol ürünlerini sudan arıtma çalışması ülkenin tüm rafinerilerinde ciddi bir sorun olduğunu ifade eden İtimadi şöyle devam etti:

Hali hazırda dünyada bunun için çeşitli sistemler ve cihazlar kullanılıyor. Bu yöntemde havalandırma ve havuz sistemi gereklidir. Ancak firmanın tasarladığı sistemde bunlara gerek yok artık.

İtimadi, tasarladıkları nano katman suyun bu katmandan geçmesine, fakat petrol ürünlerinin geçmemesine karar verebildiğini, böylece ürünler yüzde yüz sudan arıtıldığını, bu katman denizlerde seyreden petrol tankerlerinin çevreyi kirletmelerinin önlenmesinde de kullanılabileceğini, bu ürün ilk kez İran’da üretildiğini ve yabancı örneği de olmadığını vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.