İran

İran’da Kürt milletvekilleri Türkiye’yi eleştirdiler

İran Parlamentosu’ndaki Kürt milletvekilleri, İran İslam Cumhuriyetinin Kürtlere yönelik hizmetlerini takdir ederek, Türkiye’nin Suriye Kürtleri aleyhindeki girişimini eleştirdiler.

İran Meclis Haber Ajansı’na göre, İran meclis başkan vekili Abdulrıza Mesri, dün meclis oturumunda, Kürt milletvekillerinin ortak bildirisini okudu.

Kürt milletvekillerinin ortak bildirisinde, İran İslam Cumhuriyetinin hizmetleri takdir edilirken, İran’ın bu tutumunun dünyada hiç bir ülkeyle mukayese edilmeyecek düzeyde olduğuna dikkat çekildi.

İranlı kürt milletvekilleri, Türkiye’nin Suriye topraklarına askeri harekatını eleştirirken, ‘Türkiye devleti bu harekatı derhal sona erdirmeli’ ifadesine yer verdiler.

Daha önce de İran dışişleri bakanlığı yayınladığı bildiride, Türkiye’nin Suriye topraklarındaki askeri girişiminden duyduğunu kaygıyı bildirerek, ”Türkiye’nin bu girişimi Türkiye’nin güvenlik kaygılarını gidermeyeceği gibi aksine geniş çapta insani ve maddi kayıplara neden olacak ve İran bundan dolayı bu harekata karşı olduğunu ilan etmektedir’ denildi.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.