İran

İran’da Muharrem Hüseyni bebekler töreni düzenlendi

Muharrem matemleri sürerken İran’ın 7 bin 500 yerinde Hüseyni Bebek töreni düzenlendi/ Kerbela bebeği için anneler bebekleriyle birlikte yas tuttu.

Hz Hüseyin’in bebeklerinin töreni bugün, 14 Ağustos Cuma, Muharrem ayının ilk Cuma’sı ile aynı zamanda, her yıl olduğu gibi, ülkenin 7500 yerinde ve dünyanın 45 ülkesinde yapıldı ve çocuklarının anneleri yemin etti. Hazreti Ali Asker bizim öncümüzdür!”

Her yıl gelenek olduğu üzere Muharrem ayının ilk Cuma günü, ülkenin dört bir yanında ve dünyanın farklı yerlerinde “Hz Hüseyin bebekleri” töreni düzenleniyor. , Pakistan, Bahreyn, Irak, Suudi Arabistan, Türkiye, Afganistan vb. ve bebeklerinin anneleri İmam Zaman’ın (a.s.) zuhuru için dua ettiler.

Bu konferans 2003 yılında Tahran’da başladı ve giderek diğer şehirlere yayıldı. Bu töreni yapmak için Hazreti Ali Asker Dünya Meclisi kuruldu. 1390’dan beri bu konferans İran’ın birçok köyüne, şehrine ve diğer ülkelere yayılmıştır. Anneler ve bebekler bu konferansa katılarak çocuklarını İmam Hüseyin’in (a.s) Ali Asker’ine sunarlar.

Bu törenin yapılması için her yıl Hazreti Ali Asger’in (AS) Dünya Meclisi bu tören için kıyafet dikmek için bir atölye düzenler ve bu törenin yapılması için dünyanın dört bir yanına gönderilebilmeleri için anneler katılır ve kıyafet diker. . Hüseyni Dünya Bebekler Konferansı’nın 20. yılı arifesinde Muharrem ayının ilk Cuma günü, bu etkinliği organize eden 45 ülkeye kıyafet göndermek için bebek kıyafetleri hazırlamak için bir çalıştay düzenlendi.

Başkent Tahran başta olmak üzere İran’ın genelinde Muharrem ayının ilk Cuma gününde anneler bebekleriyle beraber İmam Hüseyin (s.a.) anımsamak için taziye merasimlerine katıldılar.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Ağustos 2022 (20) içerik yüklenmiştir.