İran

İran’da Muhtemel Cumhurbaşkanı adaylarından Said Celili Ekonomi programını açıkladı

İslami İran’da 13. dönem cumhurbaşkanlığı seçimleri adaylarından Said Celili, hükümetinin programında önceliğin dağıtım sistemini yönetmek ve hükümeti akılcı hale getirmekten ibaret olduğunu belirtti.

İslami İran’da 13. dönem cumhurbaşkanlığı adaylarından Said Celili, son sekiz yılda gölge hükümeti kurarak faaliyet yürüttüğünü belirterek şöyle dedi:

Dağıtım sistemini yönetmek ve hükümeti akılcı hale getirmek, vatandaşları kuyruklarda sıra beklemekten kurtarabilir ve asıl satıcıların alıcıların peşine düşmelerine yol açar.

Döviz piyasalarında yaşanan dalgalanmalara ve hükümetinin bu konuda programına işaret eden Celili, ülkeye döviz kazandırmak için program yapmak gerektiğini, bu konuyu sırf ham petrol satışına endekslemek yanlış olduğunu kaydetti.

Celili, hükûmetin tüm kurumların döviz kazanmaları için ayrı ayrı programı olması ve hepsi bu sürece katılması gerektiğini vurguladı.

İran çeşitli alanlarda çok iyi kapasiteleri olduğunu ve hedefi zirvelere ulaşmak olması gerektiğini belirten Celili şöyle ekledi:

Gölge hükümetinde ülkenin yalnız yönetilmesi değil, aynı zamanda sıçramasını da sağlamak gerektiği sonucuna vardık; yani fırsatları ülkenin sıçraması için doğru programlara çevirmeliyiz.

Konut meselesine de temas eden Celili, hükümetin konut inşaatı için programı olması ve şimdiki programı da ıslah etmesi gerektiğini ifade etti.

Toplumun zayıf kesimlerini desteklemek üzere bazı programları olduğunu belirten Celili şöyle dedi:

İktisadi sıçrama için halkın geçimi doğrultusunda belli program yapılmalı. 12 adet temel gıda maddelerinden oluşan yardım paketi, üretim ve istihdam alanlarının genişlemesine vesile olacaktır.

Celili sermaye piyasalarına çeki düzen verme konusunda da hazırladığı programlara işaretle, üretim nakit paradan daha fazla olmalı, dedi.

İran’da 13. dönem cumhurbaşkanlığı seçimleri 18 Haziran 2021’de düzenleniyor.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ağustos 2021 (10) içerik yüklenmiştir.