İslam İnkılabıHaberlerİranİslam

İran’da Müslümanlar ve dini azınlıkların duygudaşlığı, bir milletin birliğinin simgesi

Yeni miladi yıla kısa bir süre kaldı. Yeni miladi yıl arefesinde ve Hz. İsa Mesih -as- için kutlu doğum yıldönümü etkinlikleri düzenlendiği bir sırada İran’da da hristiyan toplumu yeni miladi yılı karşılamaya hazırlanıyor.

Bu münasebetle İran Şehitler ve Gazi İşleri Vakfı Başkanı Said Ohedi, bir Ermeni şehit ailesi ile yaptığı görüşmede, Hz. İsa Mesih’in -as- kutlu doğum gününü kutlayarak, dini azınlıkların İslam İnkılabı ve Kutsal Savunma yıllarındaki önemli rolüne işaretle, 8 yıllık Kutsal Savunma döneminde şehit düşen Anuşavan Eyveziyan ve “Dehagan ve Edmond Musisiyan”ın ailelerini takdir etti.

İran Şehitler ve Gazi İşleri Vakfı Başkanı bu görüşmede, İslam İnkılabı Rehberi’nin sıcak selamlarını Ermeni şehitlerin ailesine ileterek, İran’da yaşayan Ermenileriden iki şehit veren tek Ermeni ailenin Şehit Musisiyan ailesi olduğunu belirterek, vatan uğruna iki evlatlarını takdim eden bu ailenin takdir edilmesi gerektiğini vurguladı.

İslam İnkılabı zaferinden sonra, dini azınlıklar her daim İranlı Müslüman halk ile yan yana, İslam İnkılabı’nın kazanımlarını korumaya çalışmış ve Dayatma Savaşı başladıktan sonra da dini azınlıklar, canlarının pahasına vatanlarını savundular.

İran’daki en büyük dini azınlık sayılan Ermeni Azınlık, kendi inançları doğrultusunda vatan yolunda ölmeye büyük bir değer vererek, ektin rol ifa etmişler. Ermeni gençler, düşmanın işgalinden ülkeyi kurtarmayı ülkü edinerek, savaşın ilk günlerinden itibaren cephelerde mütecaviz düşmanlara karşı mücadele verdiler. Sadece Ermeniler değil, Hristiyan, Kelimi ve Zertüşt gibi diğer azınlıklar da Kutsal Savunma yıllarında vatan uğruna şehit verdiler.

İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamanei, yeni miladi yıl dolaysıyla dini azınlıklardan bir şehit aileleriyle ile yaptığı görüşmenin kulisinde bir Hristiyan şehit ailesi ile biraraya geldiği sıcak ortamda şöyle buyurdu: Ermenisiyle Asurisiyle Hristiyan azınlık sadık, akıllı, basiretli ve cesur bir İranlı olarak, İnkılap ve savaştan onurlu çıktılar.

“Meryem Çiceği” isimli kitabın yazarı Dr. Arman Budağyans, kitapta, Ermeniler’in Kutsal Savunma yıllarındaki rolüne dikkat çekerek şöyle yazıyor:

“…İran’ın Ermeni vatandaşlarının İslam İnkılabı ve daha sonra Dayatma Savaşı dönemlerinde meydanlardaki varlığı dünya ülkelerini hayrete düşürdü. Acaba Dayatma Savaşı, İslam’ın Küfre karşı savaşı değil midi, o zaman Hristiyanlar’ın coşkusu ve savunma maneviyatı nereden kaynaklanıyor? Kuşkusuz, gayri Müslüman İranlılar’ın siyasi lideri olarak İmam Humeyni’nin -ra- yüce şahsiyeti, herkesin kalbi ve beynine vasfedilmez şekilde işledi; öyle ki, İranlı Hristiyanlar özellikle Ermeniler, İran’ı savunmak için daha kararlı olup, Müslümanlar ile aynı safta yer aldılar.”

İslam ile Hristiyanlık, iki semavi, sevgi ve barış dini sayılıyor. Bu nedenle, Müslüman ve Hristiyan camiası, dini öğretileri uyarınca küresel emperyalizm ve zulüm ile mücadele konusunda kendi üzerine görev düştüğünün farkında olup, zorbalara karşı omuz omuza mücadele vermiş bulunuyorlar.

Kuşkusuz bugün de, tüm semavi dinler, ilahi değerler çerçevesinde insani onur ve izzet yolunda hareket etmek için kararlılar.

Hz. İsa Mesih’in -as- kutlu doğum gününü o hazretlerin tüm mensupları ve sevenlerine tebrik ediyoruz.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Ocak 2022 (14) içerik yüklenmiştir.