İran

İran’da seçimler, halkın kendi siyasi kaderini belirleme simgesidir

İslami İran seçim merkezi Başkanı Cemal Örf, İran’da seçimler, halkın kendi siyasi kaderini belirleme sürecine katılım simgesi olduğunu belirtti.

İslami İran seçim merkezi Başkanı ve İçişleri Bakan Yardımcısı Cemal Örf önümüzdeki cumhurbaşkanlığı seçimleri hakkında yaptığı açıklamada, seçimlerin sağlıklı ve güvenli bir şekilde düzenlenmesi İçişleri Bakanlığının en önemli görevi olduğunu, yasalara ve tarafsızlık ilkesine uymak, Bakanlığın bu seçimlerde de kılavuzu olacağını belirtti.

Başkan Örf, hepimiz yasal çerçevede sağlıklı ve güvenli bir seçim düzenlenmesi konusunda sorumluyuz, dedi.

İçişleri Bakan Yardımcısı Örf şöyle devam etti:

İran’ın hemen hemen tüm büyükşehirlerinde elektronik sandık kullanılacağından, bu santıkları oylamadan oy sayımına kadar kullanma tarzını öğretmek büyük önem arz ediyor ve büyük bir titizlikle kullanılması gerekiyor.

Örf ayrıca seçimlere azami katılım sağlanması için tüm kapasitelerin kullanılması gerektiğini, halkın benimsediği kesimlerin harekete geçmesi bu konuda katkısı olacağını, vatandaşların seçimlere azami oranda katılması ülke genelinde sosyal dayanışma ve birlikteliği de takviye edeceğini ifade etti.

Örf bu açıklamayı valilerin siyasi yardımcıları ile düzenlediği seçim öncesi oturumda yaptı.

İran’da 13. dönem cumhurbaşkanlığı seçimleri 18 Mayıs 2021’de düzenleniyor.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ağustos 2021 (10) içerik yüklenmiştir.