İran

İran’da Uluslararası Mehdeviyet Doktrini oturumu düzenlendi

İran’ın kutsal Kum kentinde 16. Uluslararası Mehdeviyet Doktrini oturumu Hz. Mehdi’nin -s- zuhuruna inananların yazdıkları makalelerin sunulması ile düzenlendi.

16. Uluslararası Mehdeviyet Doktrini oturumu Cuma günü İslam aleminin önde gelen büyük alimlerinden ve taklit mercii Ayetullah Cevadi Amoli’nin video konferans yöntemi ile yayımlanan mesajı ve İran’ın dini ilimler merkezleri Başkanı Ayetullah Arafi’nin konuşması ve bazı önde gelen araştırmacıların sundukları makaleleri ile başladı.

Enbiya ve İmamların birincisinden sonuncusuna kadar konulu oturum Kum’un kutsal Cemkeran camiinde düzenlendi.

İranlı büyük alim Ayetullah Cevadi Amoli mesajında Hz. Mehdi’nin -s- veladet yıl dönümünü kutlayarak başladığı mesajında İmamet hareketi toplumu her türlü cahillikten koruyarak kurtardığını, nitekim İslam dini de zuhur ettiğinde toplumu cahillikten kurtararak nura davet ettiğini belirtti.

16. Uluslararası Mehdeviyet Doktrini oturumu sekreteri Hüccetülislam Muhammed Sabir Caferi oturum hakkında yaptığı açıklamada, oturumda İran’dan başka Kanada, Avustralya ve Suriye gibi başka ülkelerden de makaleler sunulduğunu belirterek, bazı makaleler yüz yüze ve bazıları da çevrimiçi yöntemi ile Farsça, Arapça ve İngilizce sunulduğunu kaydetti.

Hüccetülislam Caferi bu oturumun düzenlenmesinin önemli nedenlerinden biri İslami hareketleri geliştirme ve bu hareketlerde enbiya ve imamların hareketlerinden yararlanma zarureti olduğunu belirterek, oturuma katılan araştırmacılar bu alanda geçmiş bilginlerin mirasına özel özen gösterdiklerini ve hatta bazı değerlendirmelerde de bulunduklarını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.