HaberlerDünyaİranOrtadoğu

İran’da yerli uçaklar için buhar geçirmez nano cam üretimi

Yerli bir teknoloji şirketi, şu anda yerli uçaklarda kullanılan buhar geçirmez nano camı tasarlamayı ve üretmeyi başardı.

Ticari uçaklardaki sorunlardan biri kokpit ve yolcu bölmesinde uçak camı üretimi ve tedariğidir. Karmaşık tasarımları ve nanometre kaplamaları nedeniyle bu camlar şu ana kadar dünyada sadece beş ülke tarafından üretilmiştir.

Uçağın gövde, bina içi, kokpit ve yolcu kabininde kullanılan cam gibi çeşitli bölümlerinin tasarımında ve yapımında kullanılan malzemelerin belirli özellikleri vardır.

Uçuş irtifasının yüksek olması (yaklaşık 35.000 fit) ve bu irtifada yere göre düşük basınç nedeniyle uçağın yapısı, uçuş sırasında kokpitte yeterli insan basıncını sağlayabilecek şekilde tasarlanmalı ve üretilmelidir.

Bu nedenle, uçağın içindeki ve dışındaki hava basıncı arasında, bileşenlerinin parçalanmasına bile yol açabilecek bir fark vardır. Uçak tasarımının en önemli parçalarından biri olan cam, basınca dayanabilecek, uçağı irtifadan uçurarak çatlama veya kırılmayacak ve sıfırın altında bile sıcaklıklarda olacak şekilde yapılmalıdır.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.