Kuzey Amerikaİran

İran’dan ABD polisinin siyahilere şiddet uygulamasına tepki

Yargı Erki insan hakları merkezi sekreteri Ali Bakıri Keni bir mesaj yayımlayarak, ABD polisinin başta siyahiler olmak üzere, halka yönelik şiddet uygulamasına tepki gösterdi

Sanal ortamdaki sayfasında Amerika’nın ırkçı polisinin kendi vatandaşlarına karşı orantısız güç kullanması ve şiddet uygulamasına tepki gösteren Bakıri Keni şu ifadeleri kullandı:

ABD polisi 2020 yılında sadece 18 gün kimseyi öldürmeden geçindi. George Floyd ise ABD polisinin şiddet uygulamasının kurbanı olan 1127 kişiden sadece biriydi. Peki ama, bu kurbanların katillerinden kaçı adil bir mahkemede yargılanıp cezalandırıldı acaba? George Floyd katilini yargılayan mahkeme bile Dante Wright’ların vurulmalarına mani olmaması boşuna değildir.

Amerika’da yayımlayan yeni veriler, bu ülkede 2020 yılında 1127 kişi polis tarafından vurularak öldürüldüğünü gösteriyor. En son bir kadın polis 20 yaşındaki Dante Wright’ı sırf trafik kurallarını ihlal ettiği için ateş ederek öldürdü. Bu olay Amerika’nın Minneapolis kentinde ve diğer birçok kentte protesto eylemlerini tetikledi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Temmuz 2021 (20) içerik yüklenmiştir.