Afganistanİran

İran’dan Afganistan sınırında yaşanan olay hakkında açıklama

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, Afganistan sınırında yaşanan hadise, Afganistan sınır muhafaza birliğinde görev yapanların sınırın sıfır noktasını bilmemesinden kaynaklandığını açıkladı.

Haftalık basın toplantısında Iran Press muhabirinin İran’ın Sistan ve Bulucistan eyaleti ile Afganistan’ın Nimruz vilayeti arasında uzanan ortak sınır bölgesinde yaşanan olayla ilgili sorusuna cevap veren Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hatipzade, iki ülke arasındaki 900 kilometrelik ortak sınır boyunca kaçakçıların geçişini engellemek üzere duvar inşa edildiğini, bu duvarın bir kısma İran topraklarında yer aldığını belirtti.

Sözcü Hatipzade, Taliban’ın sınır muhafaza birliğinde görev yapan askerleri sınırın sıfır noktasını bilmedikleri için ateş açtıklarını, İran’ın sınır muhafaza askerleri mecburen karşılık verdiklerini, olaydan sonra Tahran ve Kabil olayı ele aldıklarını kaydetti.

Hatipzade bu tür yanlış anlaşılmaların bir daha yaşanmaması için alınan önlemlere işaretle, şimdi taraflar sınırın sıfır noktalarını öğrendiklerini ve gerektiği takdirde birbiriyle temas kurabilecekleri telefon bağlantısı da sağlandığını ifade etti.

Sözcü Hatipzade Afganistan’ın geleceği ve İran İslam Cumhuriyeti’nin bu bağlamda tutumuna da değinerek, Afganistan’ın geleceği Afganistan milletinin istek ve iradesine göre şekillenmesi ve tüm etnik grupları kapsayan bir hükümetin işbaşına gelmesi gerektiğini, bu konu Tahran zirvesinde de vurgulandığını belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.