Avrupaİran

İran’dan batı medyasının komik iddiasına yanıt

İran İslam cumhuriyetinin Belçika büyükelçiliği batı medyasının İranlı diplomat Esedullah Esedi hakkındaki son iddiasının komik ve İran’ın Avrupa ile ilişkilerini tahrip çalışması olarak nitelendirdi.

Belçika Temmuz 2018’de İran İslam cumhuriyeti cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin İsviçre ve Avusturya’ya ziyareti ile eşzamanlı olarak İran’ın Viyana’daki diplomatı Esedullah Esedi’nin Paris’te terörist münafıklar çetesinin oturumunu bombalayacağını iddia etti.
Son zamanlarda da bazı batılı medya çevreleri Belçika hükümetinin Esedullah Esedi tarafından tehdit edildiği gibi komik bir iddiada bulundu.
Bu arada İran İslam cumhuriyetinin Belçika büyükelçiliği Salı günü bir bildiride Esedullah Esedi’nin tutuklanmasının “yasa dışı” olduğuna işaretle, “İran İslam cumhuriyeti, İranlı diplomatla ilgili medyada çıkan bazı temelsiz raporları endişe ile izliyor ve bu gibi raporların gerçeklerden bunca uzak olmasından hayret ediyor.” ifadelerine yer verdi.
İran İslam cumhuriyetinin Brüksel büyükelçiliği batı medyasının Belçika yönetiminin bir İranlı diplomat tarafından tehdit edildiğine dair iddiaları komik niteleyerek, “Medyaların intikam meselesine her türlü işareti tamamen komik ve konuyu dosyanın dışına taşıma çalışmasıdır ve hedefi de İran İslam cumhuriyeti hükümetini adli sürece dahil ederek suisitmal etmektir.” belirtti.
İran İslam cumhuriyeti Belçika elçiliği ayrıca medya çevrelerinin İran ve Avrupa ilişkilerini tahrip hedefi ile her türlü abartı hakkında uyarıda bulundu.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 27 Ekim 2020 (45) içerik yüklenmiştir.