HaberlerAsyaDünyaİranOrtadoğu

İran’dan Çin ile stratejik anlaşmayı hayata geçirmeye vurgu

Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahian, bakanlık ve hükûmet olarak Çin ile ortak stratejik anlaşmayı hayata geçirmek ve ikili ilişkileri geliştirmek istediklerini belirtti.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Dışişleri Bakanı Emir Abdullahian, Cuma günü Çinli mevkiaşı Vang Yi ile telefon görüşmesinde Pekin yönetiminin İran’ın Şanghay paktına katılmasına verdiği desteğe teşekkür etti.

Emir Abdullahian görüşmede Amerika terör devletinin tek taraflı tutumu küresel barış ve istikrarı tehdit ettiğini belirterek, bazı güçlerin başta Çin olmak üzere başka ülkelere yönelik müdahaleci tutumuna kesin karşı olduklarını vurguladı.

İran ve Çin ilişkilerini eski ortaklık ve stratejik dostluk şeklinde değerlendiren Emir Abdullahian, İran’ın 13. hükümetinin dış politika önceliği Asya eksenli olduğunu, Çin ile ilişkileri çok yönlük geliştirmek ise Tahran’ın dış politika öncelikleri arasında yer aldığını ifade etti.

Görüşmede Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi de Emir Abdullahian’ın yeni görevini tebrik ederek İslami İran’ın bölge gelişmelerinde anahtar rol ifa ettiğini vurguladı.

Bakan Vang Yi de ülkesi İran ile ikili ilişkileri geliştirmek istediğini belirterek Çin Cumhurbaşkanı bu yönde ciddi çaba sarf ettiğini ve uluslararası düzeyde hiç bir engel iki ülke arasındaki sağlam ilişkilere mani olamayacağına inandıklarını kaydetti.

İki Bakan ayrıca Afganistan’da yaşanan son durumdan yirmi yıl boyunca Afgan halkına karşı yapıcı olmayan bir tutum izleyen ABD sorumlu olduğunu vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ağustos 2022 (25) içerik yüklenmiştir.