DünyaHaberlerIrakİranOrtadoğu

İran’dan Erbain merasimlerinde Iraklıların ev sahipliğine övgü

İran İçişleri Bakanı Abdurrıza Rahmani Fazli dün gece Iraklı mevkidaşı Yasin Tahir Hasan El Yasir el’Yaseriyle yaptığı telefon görüşmesinde Irak halkı, yetkilileri ve hükümetinin hamasi Erbain yürüyüşlerindeki eşsiz hizmet ve çabalarından dolayı takdir etti.

İRNA’nın haberine göre,  Rahmani Fazlı sözkonusu telefon görüşmesinde, Irak hükümeti, halkı ve taklit merciilerinin birlik ve vahdet içinde hareket etmesiyle  Hüseyni (S) Erbain merasimleri ziyaretçilerinin güven ve huzur içinde yürüyüşlere büyük bir coşkuyla katıldıklarını bu merasimlerin her yıl daha bir görkemli şekilde düzenlenmesinin takdire şayan olduğunu belirtti.

Rahmani Fazli  ayrıca, Irak ve İran hükümeti içişleri bakanlıkları ve iki ülke halkları arasındaki ilişkiler seviyesinin yakın ilişkilerinden memnuniyetini belirtti.

Bilindiği gibi hicri kameri takvime göre 20 Safer 1441 Hz. İmam Hüseyin’in -as- ve yarenlerinin Kerbela’da şehit edilişi Erbain günüdür.

Bu yıl 3,5 milyonu İranlı olmak üzere 18 milyonu aşkın ziyaretçi dünyanın muhtelif ülkelerinden milyonluk Hüseyni (S) Erbain merasimlerine katılmak için Irak’ın Kerbela kentine akın ettiler.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2021 (25) içerik yüklenmiştir.