Avrupaİran

İran’dan Fransa’ya kinayeli gönderme

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Seyyid Abbas Musevi, Fransız mevkidaşının ‘İran’ın nükleer anlaşmaya bağlı kalması gerektiğine’ dair açıklamasına verdiği cevapta, ”İran, aynen Fransa ve Avrupalı ortaklarının 1 yıldaki nükleer anlaşmaya verdikleri destek gibi nükleer anlaşmayı uygulayacak’ diyerek Fransız mevkidaşına gönderme yaptı.

İRNA’nın haberine göre, Seyyid Abbas Musevi, açıklamasında, İran’ın da Fransa ve ortaklarının nükleer anlaşmaya verdikleri sözde destek ve tutumları gibi İran’ın da tutumunun onları ikna etmesi gerektiğini bildirdi.

Fransa dışişleri bakanlığı sözcüsü Agnes von der Muhll, dün yaptığı açıklamada, İran’ın 3.67 olan uranyum zenginleştirme işlemini 4 katına çıkarmasından dolayı rahatsızlığını bildirmiş ve ”Paris, İran’dan daha önce olduğu gibi bundan sonra da İran’ın nükleer anlaşmaya bağlı kalmasını istiyor’ şeklinde küstah açıklamada bulunmuştu.  

ABD’nin nükleer anlaşmadan kanunsuz bir şekilde çıkmasına sessiz kalan Fransa ve Avrupalı ortakları, İran’ın geçtiğimiz hafta nükleer anlaşma  çerçevesinde bazı taahhütlerini askıya alacağını ve Avrupa’nın 60 gün içinde  nükleer anlaşmadan doğan İran’ın mali çıkarlarını temin etmesi konusunda aldığı karardan rahatsızlığını bildirmişler ve göstermelik olarak yine hep bir ağızdan nükleer anlaşmanın korunmasını istediklerini dile getirmişlerdi.

İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalvendi de,  nükleer anlaşmadaki taahhütlerin kısmen durdurulmasının ardından 3,67 zenginleştirilmiş uranyum kapasitesini 4 katına çıkardıklarını söyledi. 

Söz konusu kapasite artırımının İran Yüksek Güvenlik Konseyi’nin 8 Mayıs’ta alınan kararı üzerine gerçekleştiğini belirten Kemalvendi, “Şimdilik nükleer anlaşmasının 26’ncı maddesi gereğince 2 karar aldık. Bundan sonra 2 adım daha atacağız. Ümit ediyorum Avrupa ülkeleri 60 gün içinde sözlerini yerine getirir ve bizim bir sonraki adımı atmamıza ihtiyaç kalmaz.” değerlendirmesinde bulundu. 

İran, nükleer anlaşma metninde, “Yaptırımların geri getirilmesi halinde ya da taraflardan birinin anlaşmadaki sorumluluklarını yerine getirmediği durumda İran’ın nükleer anlaşmadaki yükümlülüklerini tamamen ya da kısmen durdurabileceğini” ifade eden 26 ve 36’ncı maddeyi esas aldığını belirtiyor.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 11 Ağustos 2020 (39) içerik yüklenmiştir.