İranHindistan

İran’dan Glasgow’daki BM İklim Zirvesi’nde Hindistan’ın tutumuna destek

İran İslam Cumhuriyeti delegasyonu, İskoçya’nın Glasgow kentindeki BM İklim Zirvesi’nde Hindistan’ın fosil yakıt sübvansiyonları konusundaki tutumuna desteğini açıkladı.

Fars Haber Ajansı’na göre, dün Glasgow’daki BM İklim Zirvesi’nde İran İslam Cumhuriyeti heyeti, nihai anlaşma taslağından memnuniyetsizliğini dile getirerek, Hindistan’ın fosil yakıtlara yönelik sübvansiyonlar konusundaki tutumunu desteklediğini belirtti.

Hindistan Çevre Bakanı Bupander Yadav geçtiğimiz günlerde Glasgow zirvesinin fosil yakıt sübvansiyonları konulu nihai anlaşma taslağında kullanılan üsluba katılmadığını belirterek, taslağın dengesiz olduğunu söylemişti.

CNN kanalının daha önce bildirdiğine göre, Glasgow Zirvesi için nihai anlaşma taslağının metni, kömür ve fosil yakıt sübvansiyonlarının aşamalı olarak kaldırılmasını gerektiriyor.

Görüşmelere yakın kaynaklar Cuma günü yaptığı açıklamada, Çin ve Suudi Arabistan’ın Glasgow’daki BM İklim Zirvesi’ne ilişkin bir taslak anlaşmanın geçişini engellemek isteyen ülkeler arasında yer aldığını bildirdiler.

Glasgow’daki 26. BM İklim Değişikliği Zirvesi ‘Cap-26’ için son tarih olmasına rağmen, anlaşmazlıklar nihai bir açıklama yapılmasını engelledi.

Glasgow İklim Değişikliği Zirvesi’nin 12 Kasım Cuma günü sona ermesi planlandı ancak bir uzlaşmaya varılmadı ve iklim krizinin etkilerinden zarar gören savunmasız ülkelere mali yardım da dahil olmak üzere hala birçok ciddi ihtilaflar bulunuyor.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2022 (16) içerik yüklenmiştir.