İran

İran’dan, IAEA’nın siyasi duruşu konusunda uyarı

İran’ın Viyana merkezli uluslararası kuruluşlardaki büyükelçisi Kazım Garibabadi, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Genel Müdürü’nün son tutumlarının, IAEA Sekreterliği’nin İran ile işbirliğine yönelik tek taraflı bir yaklaşıma işaret ettiğini ve aralarındaki işbirliği ve teamülün seviyesini görmezden geldiğini ve bu durumun taraflar arasında gelecekteki ilişkileri olumsuz yönde etkileyeceği uyarısında bulundu.

İRNA’ya göre Kazım Garibabadi, medyaya verdiği bir röportajda, IAEA raporunun İran ile Ajans arasındaki işbirliğinin geçmişiyle tutarlı olmadığını belirterek ”Bu raporlar, işbirliği ve ilerlemenin tüm yönlerini yansıtmadığı için inandırıcı da değildir.” dedi.

Garibabadi, ‘yapıcı etkileşim, bazı önemsiz konuları abartmaktan kaçınmanın yanı sıra, ön yargılardan uzak durup yapay kaygıları dile getiren olumlu bir ortam gerektirir.’ dedi.

Garibabadi ayrıca ”IAEA, kendisini herhangi bir siyasi gündemden uzak tutmalı ve Siyonist rejimin nükleer tehdidine ve onun Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Antlaşması’ndan çekilmesinin kabul edilemezliğine ve tüm nükleer faaliyet ve tesislerinin yerleştirilmesine karşı devam eden muhalefetine karşı net bir tavır almalıdır.” dedi.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) genel müdürü Rafael Grossi Pazartesi günü Viyana’da düzenlediği basın toplantısında İran İslam Cumhuriyeti ile güvenlik önlemlerinin çözümü konusunda hiçbir ilerleme kaydedilmediğini iddia etti.

İki yıl önce IAEA’nın başına geçen Grossi, İran’daki bazı yerlerde ilan edilmemiş nükleer faaliyetlerin olduğu yönünde iddialarda bulunmuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2021 (41) içerik yüklenmiştir.