İranİngiltere

İran’dan İngilizlerin yaygaralarına tepki

İran’ın İngiltere büyükelçisi Muhsin Baharvand İngiliz yönetiminin İran’ın askeri tatbikatına gösterdiği tepkiye verdiği cevapta, eğer Batılı ülkeler sadakati varsa, sadece bir kere BM bildirgesine aykırı bir şekilde İran’ı tehdit eden siyonist rejim İsrail’i kınasın, dedi.

İran’ın İngiltere büyükelçisi Muhsin Baharvand, Londra yönetiminin İran’ın son savunma amaçlı askeri tatbikatı hakkındaki yaygaralarına gösterdiği tepkide bu açıklamayı yaparak şöyle ekledi:

Bazı ülkeler İran’ın savunma amaçlı konvansiyonel askeri tatbikatına tepki göstererek, tatbikatın BM güvenlik konseyinin 2231 sayılı kararnamesine aykırı olduğunu iddia etmişler; oysa bu kararname sadece nükleer başlık taşıyan füzelerden söz etmektedir.

İngiltere Dışişleri Bakanı Cuma günü İran’ın savunma gücü hakkında müdahaleci bir tavır sergileyerek İran’ın füze iktidarı ve İslam İnkılabı Muhafızlar Ordusu’nun askeri tatbikatında balistik füzelerin ateşlenmesinden öfkesini beyan etti.

İngiliz yönetimi İran’ın caydırıcı savunma amaçlı askeri programının ilerlemesinden korku yaratma çabalarının devamında bu tatbikatı bölge ve dünya güvenliğine karşı bir tehdit niteledi.

17. Büyük Peygamber -s- askeri tatbikatı Fars körfezi, Hürmüz boğazı ve Hürmüzgan, Buşehr ve Huzistan eyaletlerinin karasularında İslam İnkılabı Muhafızlar Ordusu’na bağlı kara, deniz ve hava uzay kuvvetleri ve bazı gönüllü seferberler birliklerinin katılımı ile geçen Pazartesi günü başladı.

Tatbikatın Cuma günü düzenlenen nihai merhalesinde İranlı uzmanların geliştirdiği Emad, Kadir, Siccil, Zelzal, Dezfull ve Zülfikar füzeleri farazi düşman hedeflerini yüzde yüz isabetle imha etti.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2022 (10) içerik yüklenmiştir.