İranIrak

İran’dan Irak’ın milli egemenliğine destek vurgusu

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, İran İslam Cumhuriyeti’nin resmi tutumu Irak’ın milli egemenliğine daima destek vermek olduğunu belirtti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade Iraklı mevkidaşı Ahmet Sahaf’la birlikte Irak’ın El Ahbariye TV kanalında katıldıkları programda iki ülke ilişkileri ve bölgesel meselelerle ilgili sorulara cevap verdiler.

Sözcü Hatipzade, İran İslam Cumhuriyeti Irak milletinin durumunu göz önünde bulundurarak, enerji borçları konusunda bazı kolaylıklar uyguladığını belirtti.

Hatipzade, Tahran yönetimi Bağdat yönetimi ve Irak parlamentosunun Amerikalı terörist askerlerin Irak’tan çekilme takvimine saygı duyduğunu kaydetti.

Hatipzade ayrıca tekfirci IŞİD terör örgütü de ulemanın fetvası ve Irak milletinin dayanışması ile bozguna uğradığını ifade etti.

Irak Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sahaf da yaptığı açıklamada, Hatipzade’nin Bağdat ziyareti sırasında ikili ilişkileri ve ortak konuları ele aldıklarını belirterek şöyle dedi:

İran’ın resmi tutumu her daim Irak devletini ve milli egemenliğini desteklemeye yönelik oldu. Tahran Irak’ta hükûmet dışı hiç bir tarafı desteklemiyor.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Haziran 2024 (20) içerik yüklenmiştir.