İranIrak

İran’dan Irak’ta halkçı sürece destek

İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakanı ıraklı mevkidaşı ile görüşmede Irak meclisi, devleti ve halkının Amerikan askeri güçlerinin ihracına dair kararını olumlu karşılayarak, İran’ın Irak’ta halkçı sürece destek verdiğinin altını çizdi.

Dışişleri bakanı Hüseyin Emir Abdullahian dün Irak dışişleri bakanı Fuad Hüseyin ve aralarında Irak hükümeti ulusal güvenlik danışmanı Kasım el-Aracı’nin de bulunduğu heyetle Tahran’da bir araya geldiği görüşmede, İran’ın tüm hükümet, kamu ve özel alanlarda ilişkilerin tüm yönlerden genişlemesi için azimli olduğunu ve karşılıklı vize rejiminin kaldırılması için hazır olduklarını ifade etti.
Bakan Emir Abdullahiyan, şehit Korgeneral Kasım Süleymani ve Ebu Mehdi Mühendis’in şehadetlerinin 2. Yılına işaretle, suikastı dosyasının takibi için kurulan ortak komitenin çalışmalarının hızlandırılmasını, terör saldırının failleri, azmettirenleri ve sebep olanların ciddi takibi, adalete teslim edilmeleri ve cezalandırılmalarına şahit olmayı umut etti.
Emir Abdullahian ayrıca Bağdat’ın İran ve Arabistan arasında görüşmelere ev sahipliği yapması ve de İran’ın Sana büyükelçisinin naaşının İran’a geri getirilmesi için çalışmalarını takdir etti.
Yapılan görüşmede Irak dışişleri bakanı Fuad Hüseyin de Tahran’ın tüm samimi tutumları ve desteklerine teşekkür ederek, başta ticari ve ekonomi başta olmak üzere ikili ilişkilerin geliştirilmesi için hazır olduklarını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Aralık 2022 (17) içerik yüklenmiştir.