Kuzey Amerikaİran

İran’dan Kanada’da başörtülü öğretmenin işine son verilmesine tepki

Kanada’nın Quebec eyaletinde bir ilkokulda müslüman bir öğretmeninin işine, başörtüsü taktığı gerekçesiyle son verilmesine İran’dan tepki geldi.

Kanada’nın en büyük özel televizyon ağı CTV’de yer alan habere göre, Chelsea İlköğretim Okulunda ismi açıklanmayan Müslüman öğretmen, başörtüsü taktığı için önce sınıftan daha sonra da okuldan çıkarıldı.

Batı Quebec Halk Okulları Kurulu’ndan yapılan açıklamada, Müslüman öğretmenin, kamu çalışanlarının dini semboller takmasını yasaklayan Quebec eyalet yasası nedeniyle sınıftan çıkarıldığı ve görevden alındığı belirtildi.

İran Yargı Kurumu’nun uluslararası ilişkilerden sorumlu yardımcısı ve insan hakları sekreteri Kazım Garibabadi, Kanada hükümetini, kamuya açık yerlerde dini sembollerin ve başörtüsü kullanımını yasaklayan Quebec yasasını yürürlükten kaldırmaya çağırdı.

Garibabadi, Quebec eyaletinde İranlı bir ilkokul sınıf öğretmeni olan Fatıme Enveri’nin işten çıkarılmasına tepki göstererek, federal hükümeti davaya müdahale etmeye çağırdı.

Başörtülü öğretmenin okuldan atılmasının ardından Quebec Eyaletindeki Chelsea İlköğretim Okulu’nun velileri, okulun dış duvarına yeşil kurdeleler bağlayarak ona desteklerini açıkladılar.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Ağustos 2022 (26) içerik yüklenmiştir.