HaberlerDünyaİranLatin AmerikaOrtadoğu

İran’dan Küba halkı ve hükümetine güçlü destek

İran’ın Birleşmiş Milletler büyükelçisi ve daimi temsilcisi,”İran İslam Cumhuriyeti, ABD eylemlerine karşı mücadelede Küba halkı ve hükümetine güçlü ve kesin desteğini ve dayanışmasını ilan ediyor.” dedi.

Mecid Taht Revançi, dün Bağlantısızlar Hareketi büyükelçilerinin özel toplantısında, ABD’nin Küba’ya yönelik politikasının düşmanca ve kışkırtıcı doğasına dikkat çekerek, bunu uluslararası hukuk ilkeleri, insan hakları ve demokrasinin temel kurallarının açık bir ihlali olarak nitelendirdi.

ABD’nin Bağlantısızlar Hareketi üyelerine yönelik devam eden tek taraflı baskısını ve uluslararası kuralların ve BM Şartı’nın ihlallerini kınayan İran’ın Birleşmiş Milletler büyükelçisi, Amerika Birleşik Devletleri’nin, Corona salgınının trajik koşullarında bile, on yıllar boyunca bağlantısız bazı ülkelere çeşitli yaptırımlar uyguladığını ve onlara yıkıcı zorluklar dayattığını söyledi.

Taht Revançi,  “ABD, ülkelerin iradesini ve bağımsızlığını zayıflatmaktan başka bir amacı olmayan ciddi ticari yaptırımlar, mali kısıtlamalar, mal varlıklarının dondurulması, seyahat yasakları ve diğer önlemler uygulayarak bu süreci hızlandırdı. Bu açık bir şekilde İran’a yönelik uygulamasında görülmüştür.” dedi.

İran’ın Birleşmiş Milletler büyükelçisi ve daimi temsilcisi ayrıca,  ABD’nin diğerleri üzerindeki baskısına karşı kararlı adımlar atmanın ve uluslararası hukuku ve BM kararlarını ihlal etmenin daha iyi yollarını bulma gereğini vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.