İran

İran’dan Pompeo’ya: Kendini 18’inci yüzyılın düşüncelerinden kurtar

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Musevi, “ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo hakkında “Kendisini 18’inci yüzyılın düşüncelerinden kurtarması daha iyi olacaktır. 21’inci yüzyılda ne ABD tek güç sahibidir ne de kimse uluslararası hukukun güç sahipleri tarafından ihlal edilmesini kabul eder.” dedi.

İran, ABD yönetiminin işgal altındaki Batı Şeria’da yer alan Yahudi yerleşim birimlerini yasal kabul etme kararını şiddetle kınadı.

ABD’lilerin Filistin konusundaki açıklamalarının uluslararası hukukun açık ihlali olduğunu belirten İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Seyyid Abbas Musevi, uluslararası topluma ABD’nin kararına karşı çıkma çağrısında bulundu.

Musevi, kararı açıklayan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo hakkında ise “Kendisini 18’inci yüzyılın düşüncelerinden kurtarması daha iyi olacaktır. 21’inci yüzyılda ne ABD tek güç sahibidir ne de kimse uluslararası hukukun güç sahipleri tarafından ihlal edilmesini kabul eder.” değerlendirmesinde bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, 18 Kasım’da yaptığı açıklamada, “işgal altındaki Batı Şeria’da yer alan Yahudi yerleşim birimlerini artık yasa dışı olarak görmediklerini” bildirmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2020 (32) içerik yüklenmiştir.