HaberlerDünyaİranOrtadoğu

İran’dan Siyonistlerin iddiasına yanıt: Rüzgar eken fırtına biçer

ran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, bugün basın mensuplarına yaptığı açıklamada gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, video konferans yoluyla düzenlediği basın toplantısında gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi.

Siyonist Rejim’in İran karşıtı iddialarını kınıyoruz

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hatipzade, Siyonist Rejim’in Umman açıklarında rejime ait bir geminin hedef alınmasından İran’ı sorumlu tutması yönündeki iddiaları hakkında “Siyonist Rejim İran’a karşı bu tür suçlamaları ilk kez yapmıyor. Bu rejim gittiği her yere şiddeti ve güvensizliği de beraberinde götürmüştür. Bu tür iddialar ve suçlamaları kınıyoruz” dedi.

Hatipzade, “Başkalarını suçlamakla İsrail’in acısı dinmeyecek. Rüzgar eden fırtına biçer. İran kendi menfaatlerini korumaktan bir an olsun çekinmiyor” ifadesini kulladndı.

Irak Cumhurbaşkanı’nın Tahran ziyareti gündemde

Hatipzade, yeni seçilen Cumhurbaşkanı Seyyid İbrahi Reisi’nin yemin törenine katılmak üzere yabancı ülkelerin cumhurbaşkanları, meclis başkanları, dışişleri bakanları ve büyükelçilerinden oluşan onlarca heyetin Tahran’a geleceğini belirterek, “Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih’in de Tahran ziyareti gündemde. Büyük ihtmalle Seyyid İbrahim Reisi’nin yemin töreni için İran’a gelecek. Bu ziyaret ikili ilişkiler çerçevesinde olacak” ifadelerinde bulundu.

ABD senatörlerinin talepleri çocukça

Bazı ABD senatörlerinin, İran cumhurbaşkanının yıllık BM toplantısına katılmasını engellemek için Biden’a yaptığı taleplerine tepki gösteren Hatipzade, şunları kaydetti:

“ABD yönetimi diğer ülkelerle olan farklılıklarına bakılmalı. New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Merkezi için kesin ev sahipliği sorumluluğu olmasını unutmamalıdır. Bu talepler çocukça ve İran karşıtı lobiler çerçevesindedir.” 

Başa dön tuşu
Bugün 20 Ağustos 2022 (5) içerik yüklenmiştir.