HaberlerİranOrtadoğu

İran’dan UAEA’nın tarafsız olmaması konusunda uyarı

iyana’da Uluslararası Örgütler’de İran’ın Daimi Temsilcisi Kazım Garibabadi, UAEA’nın tarafsız davranmaması konusunda uyarıda bulundu.

Büyükelçi Kazım Garibabadi bugün UAEA Yönetim Kurulu Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Ajans’ın Siyonist rejimin nükleer silah tehdidi ve İran’ın nükleer tesislerindeki terör eylemleri ve sabotajı konusunda sessiz kalmasının Ajans’ın tarafsızlık ve itibarını gölgelediğini kaydetti.

Garibabadi, UAEA Genel Müdürü’nün mevcut raporuna işaretle, İran’ın Kapsamlı Denetim Anlaşması uyarınca kendi yükümlülüklerini yerine getirdiğini belirterek, İran’ın anlaşmanın maddelerine bağlı kaldığını ifade etti.

İran’ın nükleer materyalinin barışçıl olmayan amaçlara kaydığına dair hiçbir kanıtın olmadığı halde, geçmişteki bazı temelsiz iddialara dayalı Ajans’ta bazı konuların gündeme getirildiğini de Garibabadi eleştirdi.

Büyükelçi Garibabadi, İran’da 11 nisan 2021’de nükleer tesislerinden birindeki terör eyleminin bir insani ve çevresel felakete yol açabildiğine işaretle, bu eylemin sorumlularının cezalandırılması gerektiğini vurguladı./

Başa dön tuşu
Bugün 04 Aralık 2021 (35) içerik yüklenmiştir.