Haberler

İran’dan Uluslararası Göç Örgütü’nün desteğini artırma ihtiyacı.

İran İçişleri Bakanı yardımcısı, özellikle Afganistan’daki son gelişmelerden sonra, Uluslararası Göç Örgütü ve Birleşmiş Milletler’in göçmenler alanında İran’a desteğinin artırılması gerektiğini vurguladı.

Seyyid Mecid Mir Ahmedi, Tahran’da Uluslararası Göç Örgütü vekili ile yaptığı görüşmede, İran’ın şu anda yaklaşık 5 milyon göçmene ev sahipliği yaptığını, ancak Uluslararası Göç Örgütü’nün bu sayıyı 700 olarak gördüğünü halbuki İran’da şu anda 600.000 göçmenin ücretsiz eğitim aldığını binlerce kişinin bildiğini söyledi.

İranlı yetkili, Uluslararası Göç Örgütü’nün İran’a verdiği desteğin çok az olduğunu vurgulayarak, bu uluslararası örgütün İran’ın göçmenler için yaptığı yıllık 4 milyar dolarlık gizli sübvansiyon harcamasına kıyasla 12 milyon dolarlık yardımının çok düşük olduğunu da sözlerine ekledi.

Mir Ahmedi, İran’ın göçmenlerin harcamalarına yılda 10 milyar dolardan fazla para harcadığını, İran’ın bu konuda gerekli desteği almaması halinde başka kararlar alabileceğini, bu durumda göçmenlerin sorunlarının dünyaya dağılacağını ifade etti.

İranlı yetkili, göçmenler konusunda Batılı ülkelerin İran’a yardım etmeleri ve işbirliği yapmaları gerektiğini belirterek, Batı’nın başta Afganlar olmak üzere göçmenlerin masraflarını ödemesi gerektiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Eylül 2022 (1) içerik yüklenmiştir.