İran

İran’dan uluslararası parlamentolar birliğine uyarı

İslami Şura Meclisi heyeti, uluslararası parlamentolar birliğini Yemen’in istifa eden hükümetinin parlamentosunu tanıma konusunda uyardı.

İslami Şura Meclisi’nin uluslararası parlamentolar birliği grubu Genel Sekreteri Muctaba Rızaha, uluslararası parlamentolar birliği genel kurulunun 142. oturumunda yaptığı uyarıda, birliğin Sion adı ile söz ettiği parlamento Yemen milletinin seçtiği parlamento olmadığını belirtti.

Rızaha şöyle ekledi:

Bu parlamento yasal baraja ulaşmadan ve demokrasi ve parlamenter ilkelerine aykırı bir şekilde kurulmuştur. Oysa Yemen’in yasal parlamentosu, başkent Sana’da faaliyet yürüten parlamentosu birliğin önceki raporlarında da belirtildiği üzere yasal ve meşru parlamentodur ve Yemen milletinin oyları ile kurulmuştur.

İslami Şura Meclisi milletvekili Rızaha, uluslararası parlamentolar birliği parlamentolara destek ilkeleri ve şeffaflık temelinde, şimdiki gelişmeler yaşanmadan yıllar önce Yemen halkının oyları ile seçilen yasal parlamentonun milletvekillerinden birliğin oturumlarına katılmaya davet etmesi gerektiğini vurguladı.

Rızaha ayrıca, İran İslam Cumhuriyeti Yemen’in vahdetini ve bütünlüğünü desteklediğini ifade etti.

Bilindiği üzere Yemen’in istifa eden hükümetinin yetkilileri Suud rejimi tarafından destekleniyor.

Suud rejimi ABD, BAE ve diğer bazı ülkelerin desteği ile Mart 2015’te Yemen’e saldırdı ve bu ülkeyi havadan, karadan ve denizden kuşatma altına aldı. O günden beri Yemen’de 17 bin kişi hayatını kaybetti, on binlerce Yemenli yaralandı ve milyonlarca Yemenli avare ve perişan oldu.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ağustos 2021 (10) içerik yüklenmiştir.