ArabistanİranYemen

İran’dan Yemen krizinin siyasi çözümüne vurgu

İran’ın Yemen Büyükelçisi Hasan İrlu, Tahran yönetimi Yemen’de krizin siyasi yollardan çözümlenmesi için sarf edilen tüm çabaları desteklediğini belirtti.

İran’ın Yemen Büyükelçisi İrlu, Yemen milli kurtuluş hükümeti Dışişleri Bakanı Huşam Şeref’le görüşmesinde Yemen krizinin askeri çözümü olmadığını belirterek, İran Yemen’de krizin siyasi yollardan çözümlenmesi ve milli barışın sağlanması ve Yemen’e barış ve huzuru getirecek bölge milletlerinin çıkarları doğrultusunda iyi komşuluk ilişkilerinin hakim olması yönünde sarf edilen tüm çabaları desteklediğini belirtti.

Görüşmede Yemen milli kurtuluş hükümeti Dışişleri Bakanı Huşam Şeref de İran İslam Cumhuriyeti’nin Suud ittifakının saldırılarını durdurma yönünde çabaları ve krizin çözümü için siyasi temelli planına işaretle, Tahran yönetiminin Suud ittifakının Yemen topraklarına saldırdığı ve bu ülkeyi kuşatma altına aldığı ilk günden itibaren Yemen’e verdiği destekten ötürü şükranlarını sundu.

Bilindiği üzere Suud rejimi Amerika, BAE ve diğer bazı ülkelerin destekleri ile Mart 2015’te Yemen topraklarına saldırdı ve bu ülkeyi karadan, havadan ve denizden kuşatma altına aldı. Dayatılan bu savaş yüzünden Yemen’de şimdiye kadar binlerce kişi hayatını kaybetti, on binlercesi yaralandı ve milyonlarca kişi mülteci durumuna düştü.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Temmuz 2024 (6) içerik yüklenmiştir.