HaberlerDünyaEkonomiİranOrtadoğu

İran’dan yurt dışına yılda yaklaşık 6 milyar dolarlık tarım ürünü ihraç ediliyor

İran Kırsal Kooperatifler Merkez Teşkilatı yönetim kurulu üyesi Rahmetullah Periçehr, ‘Şu anda ülkeden yılda yaklaşık 6 milyar dolar değerinde tarım ürünü ihraç ediliyor ve bu rakam 10 milyar dolara yükselebilir’ dedi.

Sakız ilçesindeki 15 bin tonluk silonun açılış töreninde konuşan Periçehr, ‘İran’ın yıllık tarım ürünleri üretimi 120 milyon ton, bu da ülke istihdamının %18’ini oluşturuyor’ ifadesini kullandı.

Tarım sektörünün ekonomisinin çok önemli olduğuna dikkat çeken Periçehr, günümüzde dünyada gıda bağımsızlığının herhangi bir ülkenin en önemli önceliği olduğunu belirterek, ‘Bugün programlarımız ihracata yönelik ürünlerin üretimi ve hedef odaklı olmalıdır’ diye konuştu.

Önceliğimizin kırsal kooperatiflerin genişletilmesi için fırsatlar sağlamak olması gerektiğini kaydeden Periçehr, ‘Kooperatiflerin faaliyetlerini genişletmek, tarımsal ürünlerin kullanımını yönetmek, arazi entegrasyonu oluşturmak, ihracata yönelik tarımsal üretim koşullarını kolaylaştırmaya çalışmamız gerektiğini düşünüyorum’ diye belirtti.

İran’da yaptırımlara rağmen tarımın canlandığının altını çizen Periçehr, ‘Bu da yaptırım ve ekonomik sorunlara rağmen tarım sektörünün ayakta kaldığını gözler önüne sermektedir’ diye ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2023 (68) içerik yüklenmiştir.