İran

İran’ın 77. Deniz Görev Grubu ilk kez Atlas okyanusunda

İSK Başkomutan Yardımcısı Amiral Habibullah Seyyari, uluslararası açık denizlerde bulunmak, İran Deniz Kuvvetleri’nin kesin hakkı olduğunu, bu uygulamayı büyük iktidarla sürdüreceklerini vurguladı.

Konu hakkında açıklama yapan Amiral Seyyari, İran’ın 77. Deniz Görev Grubu’nda yer alan İran yapımı Sehend kruvazörü ve Mokran savaş gemisi İran İslam Cumhuriyeti’nin denizcilik alanında gücünü göstermek üzere büyük bir iktidarla ve ilk kez Atlas okyanusuna ulaştığını belirtti.

Amiral Seyyari, 77. Deniz Görev Grubu altı bin deniz milini katederek otuz gün sonra Atlas okyanusuna ulaştığını ifade etti.

Amiral Seyyari, İran donanmasına bağlı Deniz Görev Grupları uluslararası açık denizlerde uluslararası deniz yasalarına uygun biçimde hareket ettiklerini, ancak 77. Deniz Görev Grubu ilk kez ve başka ülkelerin limanlarına yanaşmaksızın Atlas okyanusuna ulaşmayı başardığını, ki bu da İran donanmasının güç ve iktidarını ortaya koyduğunu vurguladı.

Amiral Seyyari şöyle ekledi:

Biz Atlas okyanusuna gitmek istediğimizi açıkladığımızda, başta bazı emperyalist güçler olmak üzere bazı ülkeler İran donanması bunu başaramayacağını ileri sürdü, ancak pratikte bizim bunu yapabildiğimizi gördüler. Donanmamızın görevi, İran karasularını savunmak ve uluslararası açık denizlerle çıkarlarımızı korumaktır.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ağustos 2021 (10) içerik yüklenmiştir.