Afganistanİran

İran’ın Afganistan Özel Temsilcisi: ABD’nin Afganistan politikası münafıkça

İran’ın Afganistan Özel Temsilcisi Kazımi Kumi, ABD’nin Afganistan halkının paralarını yasal bir gerekçe olmadan bloke etmesinin Beyaz Saray’ın ikiyüzlülüğünü gösterdiğini belirtti.

İran’ın Afganistan Özel Temsilcisi Hasan Kazımı Kumi, yaptırımların Amerikan yöneticilerince kullanılan siyasi bir araç olduğuna işaretle, halk ve insan haklarının lehine konuştukları iddialarının yalan olduğunu söyledi.

Amerikalılar’ın Afganistan halkının zor durumda bulunup, acı çekmelerine rağmen bu ülkenin malvarlığı ve paralarını temelsiz iddialarla bloke ettiklerine dikkat çeken Kazımi Kumi, Amerikalılar’ın ekonomik araçlar ve baskıyı kendi iradelerini başka milletler ve devletlere dayatmak için kullanmaya çalıştıklarını ifade etti.

Terör örgütü IŞİD’in Afganistan’daki eylemleri hakkında ise Kazımi Kumi, Irak işgalinden hayalkırıklığına uğrayan Amerikalılar’ın kendi askerlerinin yerinde hareket edebilecek ve kendi istekleri ve görevlerini takip edebilecek bu grupları türetip, desteklediğini belirtti.

Suriye’de yaklaşık bin 880 terör örgütünün kurulduğuna dikkat çeken İranlı diplomat, Siyonizm ve ABD’nin bu grupların arkasında olduğunu kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ağustos 2022 (27) içerik yüklenmiştir.