Afganistanİran

İran’ın Afganistan Özel Temsilcisi, Kabil’de

İran’ın Afganistan Özel Temsilcisi Kazımi Kumi bugün Afganistan’ın başkenti Kabil’e gitti. İran’ın Afganistan Özel Temsilcisi Hasan Kazımi Kumi, ABD’nin Afganistan’daki yenilgisinin ardından terör örgütü IŞİD’i desteklemeye çalıştığını söyledi.

Bu sabah üst düzey bir heyetin başında Kabil’e giden Kazımi Kumi gazetecilere yaptığı açıklamada, ziyaretinin amacının geçici hükümet yetkilileriyle siyasi, ekonomik, güvenlik ve Afgan mülteciler konusunu masaya yatırmak olduğunu dile getirdi.
Bir muhabirin Taliban hükümetini tanıma konusundaki sorusuna yanıt olarak Kazımi Kumi, ‘Afgan halkının iradesine saygı duyuyoruz ve duruşumuz, Afgan halkının istekleriyle uyumludur. Afganistan’da güçlü bir hükümetin kurulmasıyla bölgede istikrarın hakim olacağını umuyoruz’ dedi.

Afganistan’ın İran İslam Cumhuriyeti gibi baskıcı Batı yaptırımlarıyla karşı karşıya olduğunu ve iki ülkenin güvenli sınırlar oluşturarak işbirliği yapmaya çalışacağını kaydeden Kazımi Kumi, İran’ın her zaman Afganistan halkının yanında olduğunu ve güvenlik, ekonomi ve siyasetin her alanında Afganistan halkının yanında olmaya devam edeceğini ifade etti.

ABD’nin Afganistan’daki yenilgisine atıfta bulunan Kazımi Kumi, bazı ülkelerin Afganistan’da bir vekalet savaşı başlatmak için terörizm adını kullandığını söyledi.

Daha önce de İran İslam Cumhuriyeti’nin Kabil Büyükelçiliği resmi twitter hesabından Kazımi Kumi’nin üst düzey Taliban yetkilileriyle bölgesel sorunlar, mülteciler, insani yardım, kapsamlı bir hükümetin kurulması ve özellikle ekonomik konular gibi çeşitli konuları görüşmesinin planlandığını duyurdu.

Bu arada, İranın Afganistan Büyükelçisi Yardımcısı Seyyid Hasan Murtezevi, Taliban Başbakan Yardımcısı Abdusselam Hanefi ile Kabil’de bir araya gelerek, iki ülkenin ilişkilerini geliştirme hakkında görüş teatisinde bulundu.

İki taraf, ekonomi, sınır ve Afgan göçmenlerin geçişi ile ilgili konuları ele aldılar.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2023 (29) içerik yüklenmiştir.