Afganistanİran

İran’ın Afganistan’a insani yardımı sürüyor

İran İslam Cumhuriyeti’nin Afganistan’a gönderdiği 14. insani yardım paketi, başkent Kabil’de ihtiyaç sahipleri arasında dağıtıldı. İran’ın gönderdiği yardım paketinde, un, yağ, pirinç yer alırken, 1000’in üzerinde aile için bu yardımlar dağıtıldı.

İran İslam Cumhuriyeti daha önce de gıda malzemelerinin yanısıra, ilaç ve tıbbi ekipman ve malzeme Afganistan halkına hediye etmiştir.

İran İslam Cumhuriyeti her daim geçen 40 senede Afganistan halkının yanında durmuş ve sorunlarının çözümü için yardım etmiştir.

Halihazırda yaklaşık 4 milyon Afgan göçmen İran’da yaşamakta ve İran halkı ve hükümeti tarafından göçmen Afganlar’a karşı çeşitli hizmet ve yardımlar verilmekte. Bunun için İran İslam Cumhuriyeti, Afganistan’ın en iyi komşuları arasında yer almakta.

Gelinen aşamada Amerika, Afganistan halkının malvarlığını bloke etmekle onlara büyük zulüm yapmakta. Bu aşamada İran İslam Cumhuriyeti’nin Afganistan halkına bu zor günleri geride bırakmaları için yardımı büyük önem arz etmekte.

Bu hususta Afganistan gelişmelerini takip eden uzmanlardan Muhammed İhsani şöyle diyor: Soğuk havanın etkisini başlatmasına rağmen Afganistan’a insani yardım sözü verenlerin kendi sözlerini yerine getirmediler ve Kabil’de ve diğer vilayetlerde yaşayan ailelerin birçoğu sorunla karşı karşıyalar.

İran İslam Cumhuriyeti, kendi dev ekonomik kapasitesi ve enerji zenginlikleri ile her daim bölge insanlarının ihtiyaçlarını temin etmeye ve barış ve güvenliğin tesisine yardım etmeye hazır olduğunu deklare etmiştir. Ancak Afganistan’ın ülkeden firar eden eski Başkanı Eşref Gani hükümeti döneminde, ABD ile iyi ilişkileri yüzünden, İran’dan petrol ve doğalgaz alımı için oldukça temkinli hareket ediyordu. Ancak Afganistan’da iktidara gelen ve kendini bağımsız gören Taliban, İran’dan petrol ve doğalgaz alımı için çabalarına başlamıştır. Bu çerçevede Taliban Yönetimi Başkan Yardımcısı Abdusselam Hanefi ofisi yaptığı açıklamada, bu grubun ekonomi komisyonu oturumunda İran’dan petrol ve doğalgaz alımını ele aldıklarını söyledi.

İran’da enerji alanı uzmanlarından Hemid Hüseyni de bu hususta şöyle diyor:

İran İslam Cumhuriyeti, Taliban’ın isteği üzerine Afganistan’a yeniden yakıt göndermeye başladı ve olayların son bulmasıyla ikili ilişkiler daha da gelişebilir.

Bu arada, İran ve Afganistan ilişkilerinde en önemli kapasite ve potansiyellerden biri, sınırdaki pazarları aktif hale getirmektir. Bu durum, bölgenin gelişmesi ve ekonomik olarak canlanmasına katkı sağlayabilecek ve sınır bölgelerinde kaçakçılığın azalmasına ve iş fırsatlarının artmasına imkan sağlamış olacak.

Radikal ve aşırıcı gruplar, işsizleri devşirmeye gayret gösterdiklerine göre, Taliban’ın sınırlarda pazarları aktif hale getirme çabası, bölgede sürdürülebilir barış ve güvenliğin pekişmesine katkı sağlayabilir.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2022 (13) içerik yüklenmiştir.