Afganistanİran

İran’ın Afganistan’daki Taliban’ı resmiyette tanıma şartı

İran’ın Kabil büyükelçisi, Tahran’ın Afganistan’daki Taliban hükümetini resmiyette tanımasını kapsayıcı bir hükümetin kurulması şartına bağladı.

Şafaq News Haber Ajansı’na göre; İran’ın Kabil Büyükelçisi Bahador Eminiyan, yaptığı açıklamada, Taliban geçici hükümetinin şu anda Afganistan’da kapsayıcı olmadığını, dolayısıyla Tahran’ın onu resmiyette tanıyamadığını söyledi.

Eminiyan, Taliban hükümeti yapısını değiştirirse Tahran’ın diğerlerini grubu tanımaya teşvik edebileceğini de sözlerine ekledi.

İranlı diplomat, İran’ın Afganistan’daki yeni hükümeti tanıması halinde Rusya, Çin, Orta Asya ülkeleri ve bazı Arap ülkelerinin de bu hükümeti tanıyacağını vurguladı.

Eminiyan, ayrıca Afganistan’da devam eden ekonomik sorunların başta IŞİD olmak üzere terör gruplarının faaliyetlerinin genişlemesi üzerindeki etkisi konusunda uyardı.

İran’ın Kabil’deki büyükelçisi, İran’daki göçmenlere yönelik kötü muamele ve şiddet haberlerini de reddederek, İran’da şu anda 4 milyon Afgan mültecinin yaşadığını ve ücretsiz sığınmacıların eğitime erişebildiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2022 (10) içerik yüklenmiştir.