HaberlerİranOrtadoğu

İran’ın Avrupa Birliği Büyükelçisi: Suriye krizini çözmenin tek yolu ülkenin toprak bütünlüğü ve egemenliğine saygı göstermektir

İran İslam Cumhuriyeti’nin Avrupa Birliği Büyükelçisi Gulamhüseyin Dehgani, ”Suriye krizinin ve yeniden inşasının diyalog ve siyasi çözümü, hükümete ve bu ülkenin toprak bütünlüğüne ve egemenliğine saygıya odaklanmaktır.” dedi.

Suriye ve Bölgenin Geleceğini Destekleme 6.Konferansı, dün (Salı) Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği ile ortaklaşa Brüksel’de düzenlendi.

İran’ın Avrupa Birliği Büyükelçisi Gulamhüseyin Dehgani, konferansta yaptığı konuşmada, İran’ın Suriye krizine ilişkin tutumunu ve krizden çıkış yolları hakkında açıklamada bulunarak, Batı’nın Suriye buhranıyla ilgili yaklaşımını eleştirdi ve ” “Terör örgütleri Suriye’yi terk etmeli.” dedi.

İran’ın Avrupa Birliği Büyükelçisi, bazı Batılı ülkelerin kendilerini iyi ve kötü terörist olarak ayıran aşırılık yanlısı gruplara yönelik çifte standart yaklaşımına atıfta bulunarak şöyle dedi: “İyi ya da kötü terörizm diye bir şey yoktur ve böyle bir durum buhranının yayılmasına neden olur ve küresel güvenliği daha fazla tehdit eder ve tehlikeye atar.”

İran’ın Avrupa Birliği Büyükelçisi, “Savaş, yaptırımlar, kuşatma ve insani yardımın engellenmesi kesinlikle gelecek için faydalı olmayacak ve uluslararası toplum hatalarından ders almalı ve Suriye hükümetini izole etmek için Suriye halkına yönelik baskıcı yaptırımları kaldırmalı. Çünkü ancak o zaman barışı ümit edebiliriz.” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.