Irakİran

İran’ın Bağdat yeni büyükelçisi güven mektubunu Irak dışişleri bakanına sundu

İran İslam Cumhuriyeti’nin Bağdat yeni büyükelçisi güven mektubunun bir kopyasını Irak Dışişleri Bakanı’na sundu.

İran İslam Cumhuriyeti’nin Bağdak Büyükelçisi Muhammed Kazım Al-i Sadık, Pazartesi günü Bağdat’taki Dışişleri Bakanlığı binasında düzenlenen törende güven mektubunun bir kopyasını Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin’e sundu.

Törende, İran’ın Bağdat Büyükelçisi Irak Dışişleri Bakanı ile yaptığı görüşmede, yapılan koordinasyon nedeniyle yakın zamanda iki ülkenin dışişleri bakan yardımcıları düzeyinde ortak bir siyasi komitenin kurulmasını umduğunu dile getirdi.

Al-i Sadık, İran ve Irak arasında farklı düzeylerde farklı diyalog kanallarının varlığına ve iklim değişikliği ve bunun sonuçları gibi bölgesel işbirliği ve katılım gerektiren bazı olguların varlığına işaret ederken, bu kanalların daha aktif hale getirilmesi çağrısında bulundu.

Irak Dışişleri Bakanı da, İran Büyükelçisi olarak göreve başlamasından dolayı Muhammed Kazım Al-i Sadık’ı tebrik etti ve Irak’ın ikili diyalog kanalının etkinleştirilmesine ve iklim değişikliği ve ilgili konuları ve ayrıca güvenlik konusuna da inandığını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Ağustos 2022 (20) içerik yüklenmiştir.