AvrupaİranTürkiye

İran’ın Bulgaristan’dan satın aldığı korona ile ilgili ilaç ve malzemeler Türkiye sınırından İran’a geldi

İran İslam Cumhuriyeti’nin Bulgaristan’dan satın aldığı ilaç ve sağlık malzemeleri Türkiye sınırından İran’a getirildi.

İRNA ajansına göre, İran’ın Türkiye sınırında yer alan Bazergan Gümrük Genel Müdürü Sadık Namdar, Bulgaristan’dan alınan 8 ton miktarında korona ile ilgili ilaç partisinin Türkiye sınırındaki Sarısu Sınır Pazarı üzerinden İran’a getirildiğini söyledi.

İRNA muhabirine konuşan Namdar, ‘Bu, İranlı ve Türk yetkililerinin mutabakatı uyarınca sağlık sektöründe kullanılmak üzere Maku ilçesinde bulunan Sarısu Sınır Pazarı üzerinden ülkemize getirilen ikinci ilaç partisidir’ dedi.

1 milyon 481 bin avro değerindeki bu ilaçların gümrük işlemleri yapıldıktan sonra bir tırla Tahran’da bulunan Şehriyar Gümrüğü’ne götürüldüğünü ifade eden Namdar, Bazergan Gümrüğü’nün bütün ilaç yüklerini Bazergan’dan bir kilometre uzaklıkta bulunan Sarısu Sınır Pazarı üzerinden yurda getirilmesi için hazır olduğunu kaydetti.

Uluslararası taşımacılık şirketlerinin Türkiye gümrükleri ile koordineli olarak ilaç yüklerini taşımak için tırlarının özelliklerini Bazergan Gümrüğü’ne bildirebileceklerini dile getiren Bazergan Gümrük Genel Müdürü Namdar, ‘Almanya’dan alınan ilk 26 tonluk ilaç yükü de birkaç gün önce Sarısu Sınır Pazarı üzerinden ülkemize getirildi’ diye ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Eylül 2021 (15) içerik yüklenmiştir.